A PwC Magyarország – immáron negyedik – felmérése szerint a pénzügyi vezetők a korábbiaknál sokkal jobban tartanak a kockázatoktól. Gyakorlatilag nincs olyan, aki ne a bizonytalansági környezetet emelte volna ki: 96 százalék mondta, hogy számára ez a legnagyobb kockázat – ismertette Balogh Roland.
A válaszadók további két dolgot emeltek ki: nem áll rendelkezésre elegendő szakember, illetve a szervezetük nem tud kellően gyorsan reagálni a változásokra. Előbbit 81, utóbbit 71 százalék jelölte meg mint jelentős kockázat.
A fentiek négy év tekintetében példa nélküliek – hangsúlyozta a PwC Magyarország igazgatója –, a pénzügyi vezetők ugyanis nemcsak több kockázatot látnak, hanem súlyát is átlagosan 15-20 százalékkal nagyobbra értékelték.
A magyarázat sokrétű
2022 nyarán, amikor a felmérés készült, már igaz volt, hogy számos olyan axióma megdőlt, ami a korábbi évtizedekben alapfeltevésnek volt tekinthető, mint például az árstabilitás, a globális ellátási láncok működése. Ezek a komplex, korábban nem látott változások vezettek oda, hogy mind a kihívások, mind a kockázatok ilyen mértékben nőttek a pénzügyi igazgatók szerint – fogalmazott Balogh Roland.
Ami a megoldásokat illeti, a megkérdezettek úgy vélekedtek, elkerülhetetlen, hogy a komplex változásokra valamilyen átfogó transzformációval reagáljon a pénzügyi szervezetük. Kiemelték azt a szerepüket, hogy sokrétűbben kell együttműködniük a többi területtel, hogy közösen tudják meghozni a szükséges válaszreakciókat, hogy minél rugalmasabb (alkalmazkodóképesebb) legyen az egész szervezet.
A rugalmasság javításának legfontosabb eszköze az automatizáció, tehát a hatékonyság javítása és a költségcsökkentés, de maga a pénzügyi csapatnak az átszervezése, a képességek átdefiniálása is ilyen irányba mutat – mondta Balogh Roland.