eur:
407.75
usd:
386.05
bux:
77123.76
2024. november 13. szerda Szilvia
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke sajtótájékoztatót tart az EU-tagországok külügyminisztereinek az ukrán válságról folytatott tanácskozása után Brüsszelben 2022. február 22-én. Von der Leyen bejelentette, hogy az EU tagországai megállapodtak az Oroszország elleni új szankciókról, amelynek értelmében megtiltják a kereskedelmet a két szakadár régió, Donyeck, Luhanszk, valamint az EU között, és korlátozzák Oroszország hozzáférését az EU tőke- és pénzügyi piacaihoz és szolgáltatásaihoz.
Nyitókép: MTI/EPA/Reuters Pool/Johanna Geron

Dicséret Magyarországnak Brüsszelből

Magyarország idén még közelebb került az EU-átlaghoz a kutatás-fejlesztés és innováció területén. Az Európai Bizottság (EB) friss jelentése szerint egy helyezést előre lépve Magyarország az innovációs rangsor 21. helyén áll, ezzel a "feltörekvő innovátorok" közül a legjobb eredményt érte el.

Az EB szeptember 22-én tette közzé a 2022. évi európai innovációs eredménytáblát, amely különböző dimenziókban, 32 indikátor mentén ad összehasonlító képet a tagállamok innovációs rendszereiről. Az eredménytábla szerint Magyarország innovációs teljesítménye tovább javult az előző év eredményéhez képest, így - Horvátországot megelőzve - vezeti a "feltörekvő innovátorok" csoportját – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM).

Közleményük szerint a V4 országok közül Magyarország mögött végzett Szlovákia (23.) és Lengyelország (24.), Csehország pedig a 14. helyezéssel a "mérsékelt innovátorok" csoportjában kapott helyet.

Magyarország teljesítménye a 2022-es EU átlag 69,8 százaléka,

így meghaladja a 2021-es eredményt és már majdnem eléri a mérsékelt innovátorok küszöbértékét (70 százalék). A 2021-es eredményhez képest 3 százalékpontos, míg a 2015-2022-es időszakot vizsgálva már 7,1 százalékpontos növekedés állapítható meg Magyarország esetében.

A KIM közleménye kiemeli, hogy az indikátorok szintjén Magyarország erősségei közé sorolható a "külföldi doktoranduszok száma", az "üzleti K+F kormányzati támogatása", a "high-tech termékek exportja", valamint a "tudományos és vállalati szféra közös publikációinak száma".

Magyarország a dimenziók közül a legjobb teljesítményt a szektorok közötti együttműködéseket bemutató "Együttműködések", a főként exportértékesítést tartalmazó "Értékesítési hatások" és "A finanszírozási és támogatási rendszer" kategóriákban nyújtotta.

"Az innováció- és tudástermelő rendszereinket a legjobb nemzetközi példák alapján újítjuk meg. A legjobbaktól tanulni mindig megtiszteltetés, ezért a tudásvezérelt gazdasági növekedés biztosítása érdekében egyetemközpontú innovációs ökoszisztémákat hozunk létre a legjobb holland, finn, brit, amerikai és izraeli példák alapján" - idézi a közlemény György Lászlót, a KIM innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkárát.

Mint a közlemény emlékeztet, az elmúlt időszakban a kormányzat kiemelt hangsúlyt helyezett az egyetemek és kutatóintézetek infrastrukturális feltételeinek javítására, valamint összekapcsolásukra a vállalkozásokkal annak érdekében, hogy az együttműködések eredményeként piacra vihető, innovatív termékek és szolgáltatások jöjjenek létre.

A frissen publikált eredmények alapján már látszódnak ennek a következetes innovációpolitikának az eredményei: az előző évhez képest a legnagyobb mértékben az innováló vállalkozások arányát mérő "Innovátor vállalkozások", valamint a "Vonzó kutatási rendszerek" indikátorcsoport értéke növekedett az EB jelentése szerint.

A javuló innovációs adatok is bizonyítják, hogy eredményes volt a kutatás-fejlesztési és innovációs rendszer megújítása - hangsúlyozza a KIM közleménye.

Címlapról ajánljuk
Az NNGYK az allergének menzai kitiltásáról: ez nem csak a gyerekeket érinti

Az NNGYK az allergének menzai kitiltásáról: ez nem csak a gyerekeket érinti

A dió, a földimogyoró és a szezámmag is az anafilaxiás allergia fellépésének kiindulópontja lehet, ezért tűnnek el ezek az alapanyagok februártól a menzákról – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Táplálkozástudományi Főosztályának vezetője. Zentai Andrea hozzátette: a módosított jogszabály nemcsak a gyermekeket érinti, hanem mindenkit, akire vonatkozik a közétkeztetési rendelet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.14. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×