eur:
411.17
usd:
392.56
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Sergei Guriev, chief economist of the European Bank for Reconstruction and Development, gestures while speaking at the central, eastern and south-eastern European economies (CESEE) conference at the European Central Bank (ECB) headquarters in Frankfurt, Germany, on Wednesday, June 12, 2019. International Monetary Fund leader Christine Lagarde called on governments to de-escalate current trade disputes and instead work to fix the global system. Photographer: Andreas Arnold/Bloomberg via Getty Images
Nyitókép: Andreas Arnold/Bloomberg/Getty Images

Putyin decemberben lesz igazán bajban – állítja az orosz közgazdász

Amikor az uniós olajembargó érvénybe lép, különösen, ha azt kiegészíti a tervezett árplafon – nyilatkozta Szergej Gurijev, franciaországi emigrációban élő neves orosz közgazdász professzor, a párizsi Sciences Po igazgatója, egyben a londoni székhelyű Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) korábbivezető közgazdásza.

Szergej Gurijev szerint nehéz megbecsülni, hogy mekkora kárt okoz az orosz gazdaságnak a héten bejelentett mozgósítás, aminek eddigi halogatása vélhetően azzal magyarázható, hogy egy rendkívül népszerűtlen intézkedésről van szó. „Putyin azonban most rákényszerült, mert attól tart, Ukrajna visszaszerzi a területeit, amit Oroszország február 24-e óta megszerzett” – fogalmazott a Népszavának.

Mint mondta, egyes kijelentések szerint 300 ezer embert fognak mozgósítani, várhatóan azonban ennél is többen próbálnak meg elmenekülni, elhagyni munkahelyeiket, nehogy besorozzák őket. Ennek magas lesz a költsége, de hogy mennyire, azt egyelőre nem tudjuk – tette hozzá.

A közgazdász professzor nem ért egyet azzal a magyar kormányzati narratívával, miszerint a szankciók nem működnek, és azok többet ártanak Európának, mint Oroszországnak. „Putyinnak már most apad a pénze, halmozza a költségvetési deficitet. Pontosan ezért vált át a szerződéses katonák toborzásáról és megfizetéséről a mozgósításra, ahol valójában rákényszeríti a katonákat, hogy Ukrajnába menjenek” – vélekedett a lapnak.

Szergej Gurijev szerint decemberben még jobban fognak működni a büntetőintézkedések, amikor az uniós olajembargó érvénybe lép. Vagyis megítélése szerint a már bejelentett uniós szankciókat be kell vezetni, kiegészítve egy energiaár-plafonnal, amiről a G7-ek és az EU tárgyalnak. „Ez súlyos csapás lenne Putyinnak” – hangsúlyozta.

A Budapest Fórumra hazánkba látogatott szakember szerint a hivatalos orosz statisztikák hitelessége megkérdőjelezhető.

A háború gazdasági hatásairól is beszélt Csiki Varga Tamás az InfoRádió Aréna című műsorában:

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×