Éveken át hathat a rizstermesztésre a mostani aszály, mivel nemcsak csontszárazzá teszi a földeket, hanem veszedelmesen magas szintre emeli sótartalmukat is.
"A helyzet tragikus, közel 60 százalékos veszteségről beszélünk, és ezek még nem a végleges adatok. A hatalmas hőség is problémát okoz" - mondta Elisa Moretto rizstermesztő a Euronewsnak.
Véleménye szerint az idei termés nagy veszélyben van, lesznek olyan földek, ahol nem is fog beérni ebben az évben rizs.
Meleg van és szárazság
A legnagyobb olasz folyóban júliusban csak 95 köbméteres volt a percenkénti vízhozam, ami az éves átlag tizede. A hóolvadás és az esők hiánya miatti szárazság szinte eltüntette a Pót a térképről, a mostani eseményeknek pedig hosszú távú hatásai lehetnek a mezőgazdaságra Moretto szerint.
"Nagy probléma, hogy ha só marad a talajon, azzal azt kockáztatjuk, hogy a jövőbeni termést is elveszítjük, mert egy sós mező nem hoz termést, bármilyen növényt és vetést eléget. A rövid távú károkon túlmenően mindazzal is foglalkoznunk kell, ami jövőben várhat ránk" - fogalmazott.
A Pó völgyében születik Olaszország éves mezőgazdasági termelésének mintegy harmada, ezt veszélyezteti az idei nagy szárazság. A folyó szintje a Pó völgyében két méterrel marad el a szokásostól, június hónap pedig 3,5 fokkal volt melegebb az átlagosnál. Ezek az extrém körülmények az ember tevékenysége következében történő felmelegedés számlájára írhatók.
Moretto reméli, a termés harmadát meg tudja menteni, de abban nem bízik, hogy nyereséget is tud termelni a növekvő üzemanyag- és műtrágyaárak mellett.
"Megbecsülni sem tudom a veszteségünket" - fogalmazott. A műtrágya száz kilónkénti ára 40-ről 120 euróra ugrott.
Alkalmatlan a víz locsolásra
Rodolfo Laurenti, a Pó-delta vízelvezető konzorciumának igazgatóhelyettese elmondta, hogy a Pó folyó vizében mért sószint jóval meghaladja a mezőgazdaság számára megfelelő szintet.
"A folyó vize jelenleg
21 gramm sót tartalmaz literenként.
Ez az érték valóban magas, alkalmatlanná teszi a folyó vizét mezőgazdasági felhasználásra, mivel a határérték egy milligramm literenként" - mondta.
Az aszály hatása még évekig meghatározó lehet, mivel a sós víz igen mélyre képes hatolni a föld belsejében, a víztartó rétegekig eljutva. A Pó folyót egy delta is táplálja: egy olyan terület, ahol az édes és a sós víz keveredik. Mivel azonban a folyó szintje történelmi mélyponton van, több sós víz áramlik felfelé a folyón, ez okozza a problémát.
Ökológiai katasztrófa zajlik
Giancarlo Mantovani, a Pó-delta vízelvezető konzorciumának igazgatója szerint ez maradandó károkat okoz.
"Ha sós víz kerül a talajvízbe, akkor évekbe és hatalmas mennyiségű friss vízbe kerül, hogy megszabaduljunk tőle"
- mondta, a kérdést környezeti problémának nevezve.
"A folyópartok növényzete, a kétéltűek és a madarak eltűntek, az egész ökoszisztéma, amely egy édesvízi környezet körül él, nincs már meg" - tette hozzá.