Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Nyitókép: Robin Smith/Getty Images

Kulcsfontosságú nyersanyagokból lesz kevés az EU-ban

A megújuló energiaforrásokra való átálláshoz márpedig sokra volna szükség belőlük.

Az Európai Unió lítium-, kobalt- és nikkelszükségletének csak 20-30 százalékát tudja majd megtermelni 2030-ra, pedig ezek a stratégiai jelentőségű ásványok elengedhetetlenek az akkumulátorgyártáshoz, vagyis az átmenethez a fosszilis energiahordozóktól a környezetbarát, illetve megújuló energiaforrások használatáig - állapította meg Philippe Varin iparmágnás, volt francia ipari kamarai elnök egy frissen elkészült elemzésében, amelyet a francia kormány számára készített, és amelyet hétfőn mutatott be újságíróknak.

Általánosságban elmondható, hogy az Európai Unió még 2030-ban is nagyon nagy mértékben függ majd a stratégiai ásványok Unión kívüli importjától, és egyértelműen 20 éves hátrányban van Kínához képest a stratégiai jelentőségű ásványok és fémek beszerzése területén - mondta Varin. Az Unióban 38 hatalmas akkumulátorgyárat akarnak építeni a tervek szerint, de a nyersanyaghiány miatt ennek nagy a kockázata. Pedig az EU számára az áttérés a belső égésű motorokról az elektromos meghajtásúakra kulcsfontosságú, mert a 27 tagországban az üvegházhatást okozó gázokat 30 százalékban a járművek bocsátják ki - tette hozzá.

A francia kormány ennek hatására azonnal bejelentette: egymilliárd eurót szán arra, hogy megerősítse a hazai ipar nyersanyag-beszerzéssel szembeni ellenállóképességét, ami 500 millió euró részben vissza nem térítendő, részben pedig visszatérítendő állami támogatást és 500 millió euró befektetést jelent különböző alapokba.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×