eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Járművek sorakoznak egy londoni benzinkút előtt 2021. szeptember 28-án. Az elmúlt napokban fennakadások voltak a lakosság élelmiszer- és üzemanyagellátásában Nagy-Britanniában, mivel a Brexit nyomán nincs elég kamionsofőr az országban. Sokan pánikvásárlásba és felhalmozásba kezdtek, néhány benzinkútnál óriási sorok alakultak ki. Grant Shapps brit közlekedési miniszter szeptember 25-én bejelentette, hogy ötezer külföldi kamionsofőr kaphat soron kívül átmeneti nagy-britanniai munkavállalási engedélyt, mindenekelőtt üzemanyag- és élelmiszerszállító teherautók vezetésére.
Nyitókép: MTI/AP/Frank Augstein

Szakértő: az üzemanyaghiány lehet, hogy csak az első brit probléma

A londoni kormány feltételeit nem akarják elfogadni a munkavállalók, amely így az ellátási láncok bénulásával is szembenézhet. Gálik Zoltán (Budapesti Corvinus Egyetem) szerint a boltok és a patikák a benzinkutakhoz hasonló képet is mutathatnak a közeli jövőben.

Becslések szerint százezer kamionsofőr hiányzik Nagy-Britanniából, ahol egyre nagyobb gondot okoz az áruk eljuttatása az üzletekbe. A brexit és a koronavírus-járvány negatív gazdaságai hatásai egyszerre jelentkeznek a szigetországban. Gálik Zoltánt, a Budapesti Corvinus Egyetem docense szerint tehát nem helyzetről, hanem folyamatról lehet beszélni.

"A brexit és a pandémia következményei egyre inkább begyűrűznek a gazdaságba – mondta érdeklődésünkre –, és azokat a mikrofolyamatokat, amelyek a gazdaság alapját adják, veszélyeztetik. Ellátási láncok szakadtak meg a brexit miatt, és ezeknek a következményeit látja a brit kormány."

Úgy tudja, az üzemanyag-ellátottság tekintetében már a normalitás irányába haladnak a dolgok, de várható, hogy a következő hónapokban, években ugyanilyen helyzetek előállhatnak. Ismert, hetek óta egyre kevésbé elérhető az üzemanyag a brit kutakon, mivel az azt szállító kamionokat egyre kevésbé van, aki vezesse a közép- és kelet-európai munkaerő hiánya miatt, amit – mint arra Boris Johnson brit miniszterelnök egy hétvégi nyilatkozatában is utalt – az idézett elő, hogy ez a kör bírja a rendkívül nehéz munkakörülményeket és alacsony bért.

Ez utóbbira reagálva Gálik Zoltán leszögezte: ezt úgy hívják, hogy

szabad munkaerőpiac.

"Az unióban továbbra is megvan, de a britek már ezt nem akarták maguknak. A foglalkoztatottság egészen az egekben van, a munkanélküliségi ráta 4,5 százalék, vagyis majdnem teljes foglalkoztatottság van. Ha emlékszünk rá, hogy a brexit folyamán sokan a kelet-európai bevándorlókat okolták retorikai fogásként. Most viszont

a brit kormány által támasztott feltételek nem tetszenek a munkavállalóknak, ez pedig tovább gyűrűzik az ellátási láncokra, gondoljunk az élelmiszer- vagy gyógyszerellátásra

vagy az energetikai piac más területeire" – mutatott rá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×