eur:
409.87
usd:
376.1
bux:
74396.03
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pxhere

Már látszik a lakáshitelek terheiben az alapkamat-emelés

Az infláció megugrása és az MNB válaszlépése után erősödött a piaci alapú lakáshitelek terheinek az emelkedése.

Felerősödött az emelkedő trend a piaci lakáshitelek hiteldíjában, ahogy az eddig stagnáló fix kamatozású lakáshitelek THM-je is megemelkedett az elmúlt hetekben. A drágulás mértéke még nem drasztikus, azonban a trendnek bizonyára még nincs vége. Az emelkedő dinamika oka minden bizonnyal az MNB szigorodó monetáris politikájában keresendő – írja a Portfolio.

Magyarországon a lakossági hitelezés terén kétség kívül a kormányzat által kamattámogatott hitelek a legkedvezőbbek. A kamatmentes babavárót, a végig fix 3 százalékos kamatozású csokot és otthonfelújítási hitelt viszont sokan nem tudják vagy nem is akarják felvenni, számukra ott vannak a piaci kamatozású hitelek, melyeket különböző kamatperiódusokra lehet felvenni.

A piaci alapú lakáshitelek THM-je egyre csak feljebb kúszott. Az emelkedés már márciusban elkezdődött, bár a leginkább az 5 és 10 éves kamatperiódusú lakáshitelek kamatai szöktek fel, míg a változó kamatozású hitel csak némileg. Közben a végig fix THM-ű hitelek sokáig stagnáltak és csak most láthatunk emelkedést, ami az infláció emelkedésének, az ezzel összefüggő hozamemelkedésnek és az MNB kamatemelésének köszönhető.

Az 5 és 10 éves kamatperiódusú lakáshitelek kamatai emelkedtek igazán meredeken: míg márciusban 3,12 és 3,69 százalékon álltak az átlagos THM-ek, addig a legújabb adatsorban már 3,56 és 4,04 százalékon. A teljes visszafizetendő összeg terén egy 10 millió forintos, 20 éves lakáshitelnél körülbelül és 250, illetve 350 ezer forintos emelkedést jelent, a havi törlesztőrészletben pedig 1000-1500 forintosat. Az emelkedés mértéke így nem tűnik nagynak, de a dráguló trend egyértelműen kirajzolódik, és ahogy az MNB belép a kamatemelési ciklusba, úgy ez a dinamika csak folytatódni fog.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×