Már most is több, mint egyéves csúcson, 50 euró/MWh közelében jár az Európában irányadó TTF gázár az ukrán tranzit leállása és a hideg idő miatt, de a Goldman Sachs pénteki előrejelzése szerint még jelentős további drágulás várható a következő hónapokban – írta a Portfolio. A neves amerikai befektetési bank komoly kockázatot lát arra, hogy a TTF gázár a következő hónapokban
63-84 euró közé emelkedhet, azaz addig a tartományig, amelyben már az olajalapú fűtésre váltás is gazdaságossá válhat.
Amióta december közepén nyilvánvalóvá vált a gázkereskedők számára, hogy nincs már idő és jogi mozgástér újrakötni a 2024 végén lejáró orosz-ukrán földgáz tranzitszerződést, 40 euró körülről szárnyalni kezdett a gázár. Ebben az is szerepet játszott, hogy a tartósan hidegebb időben egyébként is apadtak az európai föld alatti gáztárolói készletek.
A Goldman Sachs azzal számol előrejelzésében, hogy az évi 15 milliárd köbméteres ukrajnai tranzit tartósan kiesik, és nem pótolható a Török Áramlaton keresztül sem kapacitáskihasználtsági okok miatt.
A Portfolio szerint ha ez valóban így lenne, akkor az az európai gázpiaci egyensúlyt is tartósan érintené, hiszen tartósan elszívna gázt a nyugat-európai piacokokról is. Ez azt jelenti, hogy a cseh, osztrák és szlovák gazdaságok dedikáltan nyugati, illetve északi-déli LNG-forrásokból kezdik pótolni az Ukrajna felől kieső orosz gázmennyiséget. (Magyarország egyébként eddig sem használta az ukrajnai tranziton szállított évi egymilliárd köbméteres hosszú távú orosz szerződésből érkező gázt, mivel azt az MVM jellemzően a szlovák, cseh, osztrák piacon eladta.)
Megjegyzik: az erőteljes áremelkedés Magyarországnak is terhet jelentene pénzügyileg a rezsicsökkentési rendszer miatt, és közben a forintra nehezedő leértékelődési nyomást is fokozná.