Infostart.hu
eur:
355.26
usd:
312.12
bux:
139234.8
2026. június 23. kedd Zoltán
Elon Musk, az X közösségi médiaplatform, a Tesla Motors elektromosjármű-gyártó, a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat tulajdonosa beszél az Olasz Testvérek kormánypárt  ifjúsági szervezete által rendezett, Atreju nevű találkozón Rómában 2023. december 16-án.
Nyitókép: MTI/EPA/ANSA/Angelo Carconi

Az államfő Elon Musk legújabb német "áldozata"

Afelől immár semmi kétség, hogy Elon Musk számára egyáltalán nem közömbös a február végi előrehozott német parlamenti választások kimenetele. Az amerikaii milliárdos – akit a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump hamarosan miniszteri poszttal is jutalmaz – nem hagyott kétséget afelől, hogy a radikális jobboldali Alternatíva Németországért (AfD) pártnak szurkol. Olyannyira, hogy szerinte az országot csakis az AfD mentheti meg.

Az egyetlen európai Tesla-gyár, a grünheidei üzem tulajdonosa, egyébként techmilliárdos, a Tesla és a SpaceX vállalatok tulajdonosa ezt korábban sem titkolta. Az elmúlt években szinte szóba sem állt a Scholz-kormány politikusaival, de a konzervatívok sem voltak közel hozzá. A tulajdonában lévő X platformon sorra fejtette ki nem épp hízelgő véleményét, olykor "csak" egy kommentben, egy-egy mondatban.

Angela Merkelt például azért "marasztalta el". mert a korábbi kancellár egy interjúban aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Musk az összes műhold hatvan százalékát birtokolja.

A milliárdos nem maradt adós a válasszal, Merkel nevét torzítva csupán azt a kérdést tette fel, hogy "Ki ez az Angela Merkin személy?"

A merkin angolul valójában a szeméremszőrzetre utal – fordították a német portálok.

A következő "áldozat" a még hivatalban lévő gazdasági miniszter, Robert Habeck volt, aki azt merte állítani, hogy "a demokratikus diskurzust nem lehet Elon Musk kezébe adni."

"Robert Habeck egy bolond" – üzent egy mondatban Musk, aki néhány nappal később nemes egyszerűséggel Olaf Scholz kancellárt "bolondozta le".

Ezt követően jöttek a napokban az AfD-t magasztaló üzenetei, egyaránt hangsúlyozva, hogy megítélése szerint csak a szélsőjobboldalinak tartott párt mentheti meg Németországot. Mindezt megismételte a Welt című konzervatív napilap hétvégi számában. A német nyelven megjelent, nagy vihart kiváltó véleménycikkében úgy fogalmazott: az AfD az "utolsó reménysugár" Németország számára, és ez a párt képviselné a "helyes álláspontot" a gazdaság, az energetika és a bevándorlás kérdéseiben. Szavai szerint az AfD "a politikai realizmust" képviseli.

Legújabban pedig a német államfőt támadta, ugyancsak keresetlen szavakkal. Musk ezúttal is az X portálon nyilvánult meg, és az egyik közeli munkatársa által közölt, Németországot, illetve a parlament feloszlatásáéért az elnököt bíráló íráshoz fűzött rövid kommentet, amely két mondatból állt.

"Frank-Walter Steinmeier egy antidemokratikus zsarnok. Szégyellje magát"

– "intézte el" Németország elnökét Elon Musk.

Az elnöki hivatal nem volt hajlandó semmilyen kommentárt fűzni a milliárdos véleményéhez, csupán annyit közölt, hogy tudomásul vette azt. Steinmeier egyébként a Bundestag feloszlatását bejelentő beszédben állást foglalt a választási kampányba törtébő küldöldi beavatkozás ellen, közvetlenül említve az X platformot.

Élesen bírálták ugyanakkor Musk üzenetét a még kormányon lévő SPD és a Zöldek vezető politikusai. Rolf Mützenich, az SPD parlamenti frakcióvezetője úgy vélte, hogy Elon Musk kirohanásai súlyos károkat okozhatnak a német-amerikai kapcsolatoknak. Szavai szerint a milliárdos üzenetei átlépik a baráti államok közötti határokat.

A frakcióvezető felszólította a Scholz-kormányt, hogy Donald Trump hivatalba lépése után egyértelműen tisztázza, vajon a Musk általi ismételt rágalmazások, illetve a választási kampányba való beavatkozás a hivatalba lépő új amerikai kormány álláspontját tükrözik-e.

A nemzetközi kihívásokat közösen csakis két ország közötti tehermentes viszonyban lehet kezelni Rolf Mützenich – tette hozzá.

Címlapról ajánljuk
N. Rózsa Erzsébet az iráni helyzetről: egyre komolyabb nézetkülönbségek vannak az amerikai elnök és alelnök között

N. Rózsa Erzsébet az iráni helyzetről: egyre komolyabb nézetkülönbségek vannak az amerikai elnök és alelnök között

Az érintett szereplők inkább tűzszüneti állapotnak tekintik a mostani helyzetet, amely elvezethet akár a békéhez is, de ennek még nagyon sok feltétele van – értékelte az amerikai–iráni keretegyezmény aláírását az InfoRádió Aréna című műsorában a Közel-Kelet-szakértő. Úgy véli, Teherán nem fog megijedni Donald Trump fenyegetőzéseitől és szerinte nem segíti a tárgyalásokat, hogy az amerikai elnök erősen félreérthető kijelentéseket tesz.

Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Az Országgyűlés döntött a védett üzemanyagár kivezetését tartalmazó törvényjavaslatról. Előzőleg elfogadták a vizsgálóbizottságok megerősítését és a korrupcióellenes 110 oldalas csomagot is, benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Erővel vinné át Magyar Péter Sulyok Tamás eltávolítását - Milyen következményei lehetnek az új alkotmánymódosításnak?

Erővel vinné át Magyar Péter Sulyok Tamás eltávolítását - Milyen következményei lehetnek az új alkotmánymódosításnak?

Magyar Péter miniszterelnök Tisza-kormánya benyújtotta az Alaptörvény tizenhetedik módosítását, amely a kabinet értelmezése szerint a Fidesz 2010 utáni, hosszú közjogi mandátumokkal, sarkalatos törvényekkel, intézményi átalakításokkal és politikailag lojálisnak tartott személyi kinevezésekkel bebetonozott rendszerének felszámolását, valamint a jogállam helyreállítását szolgálja. A javaslat többek között azonnali hatállyal megszüntetné Sulyok Tamás köztársasági elnök mandátumát, visszaállítaná a 70 éves korhatárt az Alkotmánybíróságnál, erősítené a bírói önigazgatást, és alkotmányos szintre emelné a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalt. A tíz cikkből álló szöveg felemás képet mutat: miközben több ponton valódi intézményi korrekciókat tartalmaz, az államfő közvetlen eltávolítása nehezen választható el a személyre szabott mandátummegszüntetés látszatától. A módosítás precedenskockázatot hordoz, és az európai jogállamisági viták kontextusában is érzékeny kérdéseket vet fel. A kormány egyik legfontosabb érve az új rendelkezések mellett, hogy a változtatások átmenetiek, szeptembertől pedig átfogó, népszavazással megerősített alkotmányozási folyamat indulna.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×