eur:
415.45
usd:
403.11
bux:
79775.14
2025. január 5. vasárnap Simon
Eltérített orosz drón
Nyitókép: X / UNITED24 Media

Vissza a feladónak: az ukránok "öngyilkosságra" tanítják az orosz drónokat

Újabban az Ukrajnát támadó orosz drónok jelentős részét már szó szerint visszaküldik a feladónak.

A december 27-én Ukrajna ellen indított 24 orosz drónból 13-at lelőtt az légelhárítás, a többi pedig eltűnt. Legalábbis Ukrajna egéről, mert beszámolók szerint egy trükkös megoldással a védők orosz és fehérorosz célpontok felé irányították őket. Ez okozhatta Oroszország több körzetében azokat a váratlan drónbecsapódásokat, amelyekről a közösségi médiában számos videót tettek közzé.

A rejtélyes dróncsapásokról a londoni The Standard című újság rántotta le a leplet. Mint kiderült, a támadó robotokat az ukránok repülés közben átprogramozták és visszairányították a feladóhoz.

A szakértők által régóta gyanított, de hihetetlennek hangzó állítást az ukrán fegyveres erők főparancsnoksága erősítette meg. Közölték, hogy a december 27-én támadó orosz drónok majdnem felét sikerült visszairányítaniuk, mi több, új célpontokat jelöltek meg az öngyilkos robotok számára.

Az ukránok elektronikai eszközökkel becsapják a drónok navigációs rendszerét, és hamis adatokkal más célpont felé irányítják. A módszer árnyoldala, hogy zavarhatja a mindenki által használt GPS-rendszert és a mobiltelefonokat, ezért az ukrán vezérkar arra figyelmeztet, hogy légiriadó esetén a műholdas navigáció nem működhet rendesen. Ugyanakkor arra kérték a mobiltelefonok használóit, hogy kapcsolják ki a készülékeik automatikus időfrissítési programját (automatic time update mode).

Az óév utolsó napjaiban nagy valószínűséggel a nemrég kifejlesztett, „Pokrova” elnevezésű elektronikai hadviselési rendszert használhatták az ukránok. Nem nagy energiájú rádióhullámokkal zavarják meg a drónt, hanem hamis navigációs adatokkal térítik el az eredeti útirányától. Sokkal rafináltabb módszer ez, ugyanis a korábbi zavarás ellen már kidolgozták a robotok védelmét. Persze az új eljárás amilyen egyszerűnek hangzik, annyira bonyolult, mivel tökéletesen szinkronizált adók hálózatára van szükség.

A hamis navigációs jeleket viszont sokkal nehezebb felismerni, mint a zavarást, ugyanis az eltérítést finoman, apró korrekciókkal végzik. Ezért fontos, hogy a félrevezetés minél nagyobb távolságban kezdődjön, még jóval azelőtt, hogy a drón az eredetileg kiválasztott cél körzetébe érne. Amennyiben kellő idő áll rendelkezésre, úgy a drónt nem egyszerűen eltérítik, hanem teljesen új célpont felé vezetik, ami akár Oroszországban vagy Fehér-Oroszországban is lehet.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.06. hétfő, 18:00
Csaba László
közgazdász, egyetemi tanár
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×