eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pexels.com

Hiába csökkent az új lakások áfája, nem lettek olcsóbbak

Mester Nándor ingatlanpiaci elemző szerint az árképző tényezők majd mindegyike jelentősen növekedett, köztük az építőanyag és a munkaerő ára durván.

Idén januártól a kormány visszahozta az 5 százalékos áfát az új építésű ingatlanokra 27 százalék helyett, viszont mégsem teszi olcsóbbá az ilyen lakásokat – mondta el az InfoRádiónak az Mfor–Privátbankár vezető ingatlanpiaci elemzője, Mester Nándor. Hozzátette, stagnálás várható az új ingatlanok áránál, viszont növekedés az újszerű lakások keresletében.

"A kormány tavaly ősz végén elmondta, milyen feltételekkel lehet igényelni a különböző állami támogatásokat, és hogy az 5 százalékos áfa az új lakásokra vonatkoztatva mikor lép életbe. Az érdeklődés nagyon nagy, ugyanakkor a választék nem, mert az ingatlanfejlesztők már a kínálat négyötödét korábban eladták" – vázolta a helyzetet Mester Nándor.

Ismert, 2016 és 2019 között volt utoljára 5 százalék a kedvezményes lakásáfa, aztán egy éven át 27, majd a válság közepette lett újra 5, ebből következhetne, hogy olcsóbbakká válnak az ingatlanok, de ez a szakértő szerint nem így lesz.

"Semmi sem indokolja, hogy jelentősen csökkenjenek az árak, hisz

az összes olyan költségtényező, amely meghatározza a végső fogyasztói árat, nem csökkent, hanem nőtt.

Például az építőanyagok ára az elmúlt 2-3 évben 15-25 százalék közti mértékben emelkedett, a munkaerő költsége pedig 30-35 százalékkal, és megint munkaerőhiány van, mert épp az 5 százalékos áfa meghirdetése miatt elég sok, jelentős ingatlanfejlesztő szeretné bebiztosítani magát, lekötni különböző kivitelezőcégek kapacitását. Így a lakosság kerül nagyon nehéz helyzetbe, amikor a családi háza építéséhez, felújításához keres megfelelő vállalkozót, embereket."

Hogy az új vagy a felújított ingatlanok iránti érdeklődés lesz-e most nagyobb, arról úgy vélekedett,

látványos növekedés körvonalazódik az újszerű, használt lakások iránti keresletben.

A árkülönbség 20-25 százalék is lehet az általános állapotú lakások kárára.

"Körülbelül 4-5 ezer lakás maradt a rövidtávú kiadás piacán, a csúcson, 2018-2019-ben ennek két-háromszorosa is volt. A többi átállt a hosszú távú kiadási szegmensbe. Az albérletárak ennek megfelelően jelentősen visszaestek a belső kerületekben, 20-25 százalékkal egy év alatt" – mondta a pandémia sújtotta lakáskiadási piacról Mester Nándor.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×