eur:
393.16
usd:
364.08
bux:
72080.04
2024. július 4. csütörtök Ulrik
Nyitókép: Pixabay

Nincs megállapodás a magyar minimálbérről

Kudarcba fulladtak a tárgyalások, a munkavállalók már elbukták a januári emelést.

A munkaadók és a munkavállalók a szerdai egyeztetésen sem állapodtak meg a 2021-es minimálbérről. Perlusz László, a VOSZ főtitkára a Portfoliónak elmondta, hogy a tárgyaláson 3 százalékos emelést javasoltak, de a 4 százalékos növekedésbe is benne lettek volna a munkaadók. A munkavállalói oldal képviselői azonban ezt nem fogadták el.

A kormányzati oldal megerősítette a tárgyalásokon, hogy nem lehet visszamenőleges hatályú az emelés. Ha megállapodnak, akkor februártól lehet növelni a béreket.

A felek 2020 végén nem tudtak megegyezni a 2021-es minimálbérről és a garantált bérminimumról, ezért az idei évben is folytatódtak a tárgyalások. A kormány tavaly év végi rendelete értelmében nem változik 2021-től a minimálbér, a kabinet a munkaadói és a munkavállalói képviseletek közötti megegyezésre vár.

A munkavállalói oldal képviselői 5 százalékos minimálbér-emelést szeretnének elérni, de volt olyan munkavállalói képviselet, amelyik a 4 százalékos emelést elfogadta volna a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának ülésén, de az oldal képviselői megosztottak, a Magyar Szakszervezeti Szövetség ragaszkodik az 5 százalékhoz.

Kordás László: inkább távolodtak az álláspontok

Eredménytelen volt a tárgyalás, nem közeledtek az álláspontok, inkább távolodtak, minden fél tér vissza az eredeti javaslatához. A munkaadók hivatalosan 3 százalékos emelésben gondolkoznak, a munkavállalói oldalon viszont az 5 százalékból nem engednek – erősítette meg a tárgyalás kudarcát az InfoRádiónak Kordás László, a a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke.

Mint fogalmazott, összességében háromezer forinton vitatkoznak a felek, ezt szerint feloldhatná a kormány, amely egyelőre csak moderátori szerepet vállal a folyamatban. A munkáltatók azzal érvelnek, hogy 2020-ban jelentős gazdasági visszaesés volt, amit Kordás László vitat, mert ez nem egységesen minden ágazatra igaz, van, ahol már visszapattanás van. Ahol ez megtörtént, ott lehetőség van a nagyobb emelésre, ahol nincs, ott szerinte az államnak kellene támogatás formájában segítenie.

"Nincs kompromisszum, ilyen még nem volt az elmúlt harminc évben. Ilyenkor a kormány kihirdetheti a minimálbér-emelés mértékét, de ez nem történt meg" – mondta az elnök, és hozzátette, jövő héten összeül ismét a fórum, és a munkavállalók tettek újabb javaslatot a patthelyzet feloldására.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Választanak a britek - Ezek az összetevők vezettek a konzervatív mélypontig

Választanak a britek - Ezek az összetevők vezettek a konzervatív mélypontig

Történelmi vereség - erre van a legnagyobb esély a csütörtöki brit választásokon. Pedig néhány évvel ezelőtt még a Munkáspárt szenvedett hosszú évekre kiható vereséget; csak hát jött a brexit, a Covid, a háború és az energiaválság, a Munksápárt pedig talpra állt, míg a kormánypárt cserélgette a kormányfőket. Az InfoRádió Gálik Zoltánt kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.04. csütörtök, 18:00
Varga Zs. András
a Kúria elnöke
Új szakaszába lépett az Ukrajna fölötti légiháború – Erre Kijev nincs felkészülve

Új szakaszába lépett az Ukrajna fölötti légiháború – Erre Kijev nincs felkészülve

Az elmúlt hetekben ismét előtérbe került az ukrán fegyveres erők egyik legkomolyabb hiányossága: egyszerűen nem rendelkeznek kellő számú légvédelmi fegyverrel ahhoz, hogy hatékonyan védekezzenek az orosz légierő és rakétatüzérség támadásai ellen. Moszkva valószínűleg észlelte is ezt a problémát, hiszen az elmúlt időszakban ismét megszaporodtak a légicsapások, ezúttal azonban nem a lakosság és az energetikai hálózat, hanem olyan komolyabb stratégiai célpontok, mint a vasútvonalak és a repülőterek ellen. Nézzük, mi a helyzet most az ukrán légtérben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 4. 14:57
×
×
×
×