eur:
403.04
usd:
359.83
bux:
96795.02
2025. május 16. péntek Botond, Mózes
Nyitókép: Pixabay.com

Hegymenetben a liszt ára

66 ezer forintnál is magasabb egy tonna jó minőségű búza ára, a jelenlegi lisztárak viszont csak 56 ezer forintos búzaárat fedeznek, ezért emelés jön.

Emelniük kell a liszt árát a malmoknak januárban, különben nem biztosítható a működésük - mondta a Világgazdaságnak Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója.

A lap hétfői számában a szakember kifejtette: már 66 ezer forintnál is magasabb egy tonna jó minőségű búza ára, a jelenlegi lisztárak viszont csak 56 ezer forintos búzaárat fedeznek. Mivel hónapok óta ennél drágább a kenyérgabona, a malmok 7-10 százalékos áremelésre kényszerülnek.

A liszt előállítási költségeiből a búza beszerzési árára 75-80 százalék jut. Áremelés nélkül nem bírná ki az iparág ezt az évet, ha pedig tovább drágul a búza, április környékén újabb lisztáremelés következhet - jelezte a szakember.

A tervezett mértékű emelés a malomipar átadási áraiban nem több kilogrammonként 6-7 forintnál - mondta Lakatos Zoltán. Persze a fogyasztói árakban ez ennél nagyobb teher lesz - tette hozzá.

A cégvezető szerint a malomipar alacsony nyereségességének részben az alacsony kapacitáskihasználtságból eredő árverseny az oka. Az iparágban az utóbbi években ugyan folytatódott a koncentráció, de a kapacitáskihasználtság most is körülbelül 50 százalékos.

A jelenlegi piaci helyzet hátterében alapvetően a hazai és az európai búzatermés áll:

a súlyos aszály, majd a tavasz végi, nyár eleji esős periódus sem a termés mennyiségének, sem a minőségének nem tett jót: a mintegy ötmillió tonnányi magyarországi búzatermésből az étkezési minőség általában szokásos 65-70 százalékos aránya 2020-ban 30 százalék körül volt.

Ez a durván 1,5 millió tonna étkezési minőségű gabona is elegendő lenne ahhoz, hogy meglegyen a lisztalapanyag, hiszen a hazai malmoknak 1,2-1,3 millió tonnára van szükségük az őrlésre. Az európai hiány azonban felfokozta az exportkeresletet.

Magyarországról évi mintegy 200 ezer tonna liszt megy exportra, ebből 150 ezer Romániába.

Címlapról ajánljuk

Szakértő az isztambuli tárgyalási események értelmezéseként: „Oroszország időt húz, mert úgy érzi, megéri”

A korábbi hírekkel szemben mégsem lett és a jelek szerint nem is lesz államfői találkozó az orosz–ukrán háború lezárásáról Isztambulban. Vélhetően lesz egyeztetés, de csak jóval alacsonyabb szinten. Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója, a posztszovjet térség szakértője értékelte az InfoRádióban az amerikai tárgyalási technikát és kifejtette: a dinamika alapvetően pozitív, lehet bizakodni.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.16. péntek, 18:00
Balogh Tamás
a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat Hajózástörténeti Egyesületének elnöke
Véget ért a béketárgyalás, folytatódik a háború - Háborús híreink pénteken

Véget ért a béketárgyalás, folytatódik a háború - Háborús híreink pénteken

Csütörtökön az orosz és az ukrán delegáció is megérkezett Isztambulba, de a béketárgyalások nem indultak meg. A török közvetítéssel folyó megbeszélésre végül ma kora délután került sor. Donald Trump és Marco Rubio szerint is szükség lesz az amerikai és orosz elnökök találkozójára, ezzel Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője is egyetértett. A tárgyalásokkal párhuzamosan az oroszok egyre közelebb jutnak Dnyipropetrovszk megyéhez. Délután véget értek a béketárgyalások: semmilyen áttörésről nincs hír. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. május 16. 11:52
×
×
×
×