eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke beszédet mond az Ázsiai Pénzügyi Együttműködési Szövetség (AFCA) kétnapos pénzügyi csúcstalálkozójának megnyitóján a Magyar Nemzeti Bankban 2017. november 28-án.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Matolcsy György: a fordulatoknak nincs vége, "a java még előttünk áll"

A jegybankelnök szerint az előző években 12 gazdaságtörténeti jelentőségű pénzügyi fordulatot hajtottak végre.

A 2020-as évtized pénzügyi sikereinek kulcsa a kettős - a kormányzat és a jegybank közötti - stratégiai szövetség lehet, amelyhez mintát ad a 2010 és 2012 között végrehajtott költségvetési konszolidáció és a 2013 után végrehajtott teljes jegybanki fordulat - írta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a Növekedés.hu oldalon hétfőn közölt írásában, amely folytatása az egy héttel korábban megjelent Játsszunk nyerésre! című cikknek.

Matolcsy György kiemelte: 2013 és 2020 között a magyar jegybank és szövetségesei 12 gazdaságtörténeti jelentőségű pénzügyi fordulatot hajtottak végre.

A felsorolt pénzügyi lépések között szerepel egyebek között a jegybanki alapkamat csökkentése négy ciklusban, 7,5 százalékról 0,6 százalékra, a kkv-k hitelállományát masszív növekedési pályára állító Növekedési Hitel Program (NHP), a svájci frank hitelek forintra váltása, az önfinanszírozási program és az inflációs cél elérése.

A 2020-as válságkezelésről a jegybankelnök megjegyezte: az MNB zömében közvetett módon segíti a magyar intézkedéseket. A központi pénzintézet biztosítja a bankrendszer likviditását, kezdeményezte a hitel és törlesztési moratóriumot, erős védelmi vonalat épített a devizatartalékok felemelésével, visszahozta és kibővítette az NHP-t, folyamatosan stabilizálja az állampapírpiacot, és forrással segíti a beruházás-központú növekedési fordulatot - emelte ki. Egyben jelezte, hogy az év végére a jegybanki mérleg a GDP 25 százalékáról 35 százalék közelébe emelkedik.

Míg korábban a mérleg szűkítése vezetett sikerre,

ebben az évtizedben a bővítése a megoldás

- írta Matolcsy György.

A jegybankelnök úgy fogalmazott, a pénztörténeti jelentőségű fordulatoknak nincs vége, "a java még előttünk áll".

Az évtized fejlődésének kulcsa, hogy van tér belső, de csak belső eladósodásra - vélekedett Matolcsy György, utalva arra, hogy az MNB GDP-arányos mérlege ma az Európai Központi Bank mérlegének közel a kétharmada.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×