eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Védőmaszkos nő sminkeli magát a londoni metrón munkába menet 2020. augusztus 4-én. Míg a kormány arra ösztönzi a briteket, hogy használják a tömegközlekedést és térjenek vissza munkahelyükre, egy friss felmérés szerint a koronavírus-járvány miatt a dolgozók 45 százaléka továbbra is otthonról dolgozik.
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

Magyarország bő 80 milliárd forintért importált maszkot az első félévben

Tizennyolcszorosára ugrott az idén a tavalyi évhez képest az egészségügyi maszkok behozatala az Európai Unióba, Kína az ide irányuló, robbanásszerűen felfutó importban is 62,3-ról 92,3 százalékra növelte részesedését. Magyarország 81,4 milliárd értékben vásárolt maszkot 2020 első felében.

Egy magyarnak átlagosan 8280 forint értékben importált egészségügyi maszkot Magyarország 2020 első félévében – derül ki az Eurostat összeállításából.

Az magától értetődő, hogy a pandémia miatt visszaeső világkereskedelemben a maszk azon termékek egyike, amelyeknek megnőtt a forgalmuk. Az Eurostat a tavalyi és az idei év első hat hónapját összevetve arra jutott, hogy

az EU-ba irányuló maszkimport 800 millió euróról 14 milliárdra, azaz a 18-szorosára ugrott.

Németország importált a legnagyobb értékben (4,4 milliárd euróért), Magyarország 226 millió eurót adott erre, ez 360-as árfolyamon 81,4 milliárd forint.

Forrás: Eurostat
Forrás: Eurostat

Figyelemre méltó a régiónkban, hogy a nálunk sokkal népesebb Lengyelország alig költött többet maszkimportra, mint mi (Ausztria meg is előzte), Szlovákia viszont csak a miénk harmadáért importált maszkot.

Egy főre vetítve magasan Luxemburg importált a legnagyobb összegben (121 euró), a második Belgium kevesebb, mint feleennyit (53 euró), Magyarország 23 euróval (8280 forint) a középmezőnyben van. Bulgária csupán 3 euró/fő értékkel áll az utolsó helyen.

Az európai piacot korábban is Kína uralta, az importrobbanással viszont egyeduralkodó lett: a tavalyi vizsgált időszak 62,3 százalékos részesedését az idei első félévben 92,3-ra növelte, ezzel mindenki mást marginalizált az Unióba irányuló maszkimportban.

Forrás: Eurostat
Forrás: Eurostat

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×