Az idén az átlagosnál két héttel korábban és a megszokottnál jóval magasabb, kilogrammonként 4 ezer forintos áron jelent meg a hazai szamóca március végén a piacokon - írta a Magyar Nemzet. A lap a NAIK Agrárgazdasági Kutató Intézet adataira hivatkozva azt írta, hogy a köznyelvben csak eperként említett gyümölcsért az elmúlt öt évben egyszer se kellett annyit fizetni, mint az idén. Március és május vége között átlagosan 22 százalékkal volt magasabb a termelői ár a tavalyinál.
A budapesti fogyasztói piacokon áprilisban 2800 és 3000 forintos kilónkénti árral indult az eperszezon, majd a kínálat bővülésével megkezdődött az árcsökkentés is, de május végén még mindig átlagosan 1400–1500 forintot kértek egy kiló szamócáért az árusok.
A lap szerint idén az enyhe tél és a tavaszi időjárás is kedvezett a szamócának, így a legtöbb termelő jó minőségű és bőséges termést takaríthatott be.
A hazai termés akár június végéig is kitarthat.
Itthon több mint 550 professzionális termelő és több száz kisebb gazdálkodó foglalkozik eperrel, a termőterület nagysága hozzávetőlegesen 700-800 hektárt tesz ki. Ekkora területről az időjárás fügvényében átlagosan 6-8 ezer tonna termést takarítanak be. A hazai termőterület húsz-húsz százaléka Bács-Kiskun és Pest megyében található, mellettük még Győr-Moson-Sopron, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Somogy megyében van nagyobb termőterület. Az országban lévő termőfelület hozzávetőlegesen fele a májusi értékesítést lehetővé tevő fóliatakarásos, fóliasátras hajtatás. A termés jelentős részét belföldön értékesítik a gazdálkodók.