eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója a főváros és a Mol-csoport közötti stratégiai megállapodás aláírásán a Városházán 2018. június 15-én.
Nyitókép: MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Újabb fejlemény a Mol-INA ügyben

Elkészült a horvát kormány megrendelésére készített értékelés az INA olajipari társaságról.

Felgyorsulhatnak a Mol és az INA közötti tárgyalások a horvát olajcég sorsáról, miután a Bloomberg értesülése alapján a horvát kormány megkapta az olajtársaság értékeltségéről szóló elemzést a Lazard befektetési bank szakértőitől - írta keddi számában a Világgazdaság. A szomszéd ország már régóta vissza szeretné szerezni a Mol birtokában lévő 49 százalékos részvénypakettet, az ügy pedig ugyancsak régóta terheli a két ország viszonyát is.

A részvénycsomag értéke ugyancsak hosszas viták tárgya, ezért is vált szükségessé egy alapos vizsgálattal alátámasztott árbecslés, amivel még 2019 augusztusában bízták meg a Lazardot, azonban a járvány miatt nem tudta tartani a március végi határidőt. A lap szerint az INA tőzsdei kapitalizációja alapján 2,1 milliárd dollár adódna a Mol 49 százalékos üzletrészére, azonban az alacsony közkézhányad miatt ez nem igazán reális. Pletser Tamás, az Erste olajipari szakértője szerint közelebb lehet a valósághoz az EV/EBITDA-alapú becslés, amely szerint

jelenleg 400-500 millió dolláros értéket képviselhet a magyar társaság INA-pakettje.

Az értékbecslés elkészülése azonban nem jelenti azt, hogy sikerül is rendezni a két cég viszonyát. Kérdéses ugyanis, hogy a koronavírus-járvány miatti gazdasági bizonytalanságok és nehézségek mellett lenne-e pénze a horvát kormánynak az akvizícióra. Talán ennek is betudhatóan született a közelmúltban az a javaslat Davor Stern, az INA felügyelőbizottságának korábbi elnöke részéről, hogy részvénycserével rendezzék a két cég viszonyát.

Az Erste azonban a patthelyzet fennmaradását valószínűsíti.

Gaál Gellért, a Concorde elemzője szerint mindenesetre a Mol alkupozícióit erősíti, hogy a washingtoni választott bíróság döntése értelmében a magyar társaság több százmilliós, legjobb esetben akár egymilliárd dolláros kompenzációra is számíthat a horvát kormánytól.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×