Már csak lézengenek az emberek a bankfiókokban, a telefonos megkeresések száma viszont két-háromszorosára ugrott a koronavírus-járvány kitörése óta - írja a Világgazdaság.
A bankszektornak erre munkaerő-átcsoportosítással kell reagálniuk. A hitelfelvételi kedv mintha lanyhult volna, de felpörgetheti majd a kormányfő által bejelentett támogatott hitelek érkezése.
Harmati László, az Erste Bank vezérigazgató-helyettese szerint a most kialakult helyzet abszolút átmenet még, de az biztos, hogy az online térben gyülekezik mindenki. Simák Pál, a CIB Bank elnök-vezérigazgatója a kérdésről úgy vélekedik,
a szektor egységesen és gyorsan reagált a helyzetre, miközben azért sok feladat "jött" a kormánytól és a jegybanktól, de összefogást tapasztal.
Zolnai György, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója arról számolt be, intézete "üzemszerűen működik", a prémiumszegmensben még növekedés is van, de egyre több tanácsot is kérnek náluk. Vida József, a Takarékbank elnök-vezérigazgatója a lapnak elmondta, a megtakarításoknál nem tapasztalnak szignifikáns változást a lakossági oldalon a korábbi időszakhoz képest, de a hiteligénylés visszaesett, de ezt átmeneti jelenségnek tartja. Azt tanácsolja ugyanakkor az ügyfeleknek, hogy szokják meg: nem kell személyesen bankba menni.
A call-centeresek egy része egyébként a bankokban otthonról dolgozik, az eddig más munkát végzők pedig önként jelentkeztek át ebbe a munkakörbe,
alacsonyabb terhelési szintűvé vált területükről.
A lakossági tájékozatlanság közben jelentős mértékűnek tűnt eleinte a hiteltörlesztési moratóriummal kapcsolatban, az ezzel kapcsolatos tájékoztatás pedig jelentős terheket rótt a pénzintézetekre, amelyek közben arról számolnak be, hogy egyes esetekben a lakossági ügyfelek ötöde, a vállalatiaknak pedig több mint a fele továbbra is fizetni akarja hitelét.
Vida József, a Takarékbank elnök-vezérigazgatója arról számolt be, hogy továbbra is minden banki szolgáltatásukat biztosítják az ügyfeleknek. A megtakarításoknál nem tapasztalnak szignifikáns változást a lakossági oldalon a korábbi időszakhoz képest. A hiteligénylés március utolsó hetében visszaesett, ezt ugyanakkor csak átmeneti jelenségnek tartják, várakozásaik szerint 1-2 hónapon belül növekszik az igény a fogyasztási hitelekre, bár alacsonyabb összegben, mint korábban. A call centerben megduplázódott a hívások száma az elmúlt napokban, ezért a Takarékbank külső ügyfélszolgálati szolgáltatótól is igénybe vesz kollégákat, hogy kezelni tudja a megnövekedett érdeklődést.