eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: pixabay

Szakértő: az amerikaiaknak lehet, hogy meg sem kottyan a francia termékek védővámja

Egyelőre felmérhetetlen, milyen hatása lesz és mikor rendeződhet az a konfliktus, amely miatt Egyesült Államok 100 százalékos büntetővámot akar kivetni a francia árukra - mondta az InfoRádióban Magas István, a Corvinus Egyetem professzora.

Washington 100 százalékos vámmal készül sújtani francia termékeket, válaszul az amerikai technológiai óriáscégekre kivetett francia digitális adók miatt - jelentette be hétfőn az Egyesült Államok kereskedelmi főképviseletének irodája.

"Itt valójában arról van szó, hogy az Egyesült Államok komoly, úgy is mondhatnám, durva figyelmeztetést küldött minden olyan országnak, amely bántani igyekszik digitális szolgáltató vállalatait. Igazából nem tiszta senki számára, hogy az érintett nagyvállalatok, mondjuk egy felhőszolgáltató hol kell, hogy adót fizessen. Nehéz közgazdasági kérdés, nem is új, de most a dolog eljutott egy olyan pontra, hogy az Egyesült Államok megunta a jelenlegi gyakorlatot" - magyarázta az InfoRádióban Magas István, a Corvinus Egyetem Világgazdasági Intézetének professzora.

Ma még csak a szándék ismert a büntetővámmal kapcsolatban, de kérdés, ki lehet-e vetni egyáltalán védővámot - csak nem a szakértő számára.

"Ki lehet vetni, természetesen, a világkereskedelmi szabályok megengedik.

Abban az esetben, ha látszik, mekkora kár keletkezett, a kár mértékében is ki lehet vetni védővámot. Például az élelmiszerek, borok, sajtok esetében egyébként szimbolikus a vám, 2,5 milliárd dollár, ami nagyon picike, és a tehetős emberek Amerikában így is meg fogják venni a jó sajtot és bort" - hozta fel Magas István.

A vámokat jövő januártól vetné kis az USA, a francia válaszlépés, bármikor is jön és bármekkora is lesz, a professzor szerint nem fog egyhamar meglátszani, mert Franciaország kötelező egyeztetni más európai országokkal, például Olaszországgal, Ausztriával vagy Törökországgal is,

a háttérben pedig párhuzamosan folynak a NATO-költségvetési alkudozások;

ismert, a szövetség legerősebb tagállama mégis csak az Egyesült Államok.

Hogy ebbe a vitába bele fog-e folyni az Európai Unió csúcsszinten, arra Magas István azt mondta:

"A kereskedelmi tárgyalásokért felelős biztos, illetve a belső piacért, valamint a külkereskedelemért felelős biztos régóta dolgozik egy olyan összetett állásponton, amely tartható ezekben a nagy ügyekben is. Nem látjuk, hogy mi van az asztalon."

Arra a kérdésre, hogy a védővám kivetése után az útnak indítható szállítmányok átkelnek-e az Atlanti-óceánon, azt mondta, ha januárban életbe lép a védővám, a szállítmányok a védővám értékével drágulnak, a vállalatokra van bízva, hogy hogyan kalkulálnak az amerikai fogyasztói érzékenységgel.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 5. 08:55
×
×
×
×