eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Először emelkedik a magasba összeszerelés után az új generációs Airbus A330-800-as repülőgép a délnyugat-franciaországi Toulouse-ban 2018. november 6-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Caroline Blumberg

Eldurvulhat az amerikai-európai kereskedelmi háború

Húszmilliárd dollár értékű amerikai árut sújthatnak az amerikai-európai kereskedelmi háborúban az Európai Unió által kidolgozott szankciós lista rendelkezései. Az ügy hátterében az amerikai Boeing és az európai Airbus több, mint 10 évre visszanyúló vitája áll.

Táskák, traktorok, repülők, mogyoró – egyebek között ilyen amerikai cikkek szerepelnek Brüsszel büntetővámlistáján, arra az esetre, ha az Egyesült Államok szankcionálni kezdi a piacára irányuló európai importot.

A vita még 2004-re nyúlik vissza, amikor az Európai Unió azzal vádolta meg Washingtont, hogy jogsértő állami támogatást nyújt a Boeing repülőgépgyártónak.

Az Európai Bizottság szerdán egy nem végleges listát adott ki, amelyen olyan amerikai termékek szerepelnek, amelyeket extra behozatali vámok sújthatnak. A Kereskedelmi Világszervezet márciusi döntése szerint Washington nem vonta vissza a hazai repülőgépgyártónak adott illegális adókedvezményét.

A brüsszeli lista előtt néhány nappal Washington tett fenyegető lépést azzal, hogy hasonló jegyzéket állított össze, 11 milliárd dollár értékű európai árucikkről. Az amerikai érvelés hasonló volt: a WTO által az európai Airbusnak adott kedvezményekről szóló döntésekre utalt.

Bár az európai lépések 20 milliárd dollárnyi terméket sújtanának, brüsszeli illetékesek azt mondták, hogy a válaszintézkedés kisebb mértékű lenne – az Európai Bizottság szerint 12 milliárdnyi büntetővámot tudnának kivetni – mivel az erről szóló döntés a WTO joga.

2004 óta, a két repülőgépgyártó miatt kirobbant vitában mindkét fél javára döntöttek már bíróságok – és el is marasztalták őket a döntések be nem tartásáért. A jogvita lassú rendezése különösen kellemetlen az EU-nak, amely éppenséggel az iparcikkek kereskedelmének könnyítéséről szeretne tárgyalásokat kezdeni az Egyesült Államokkal.

Donald Trump amerikai elnök az utóbbi hónapokban már többször védővámokkal fenyegette meg az európai autógyártókat és már védővámokat vetett ki az európai acélra, amiért szerinte az európaiak tisztességtelen előnyhöz jutottak. Brüsszel most az is közölte: örülne, ha a Boeing-Airbus vitát tárgyalásos úton tudnák megoldani.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×