eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél
Nyitókép: Pixabay

Váratlan lassulás és meglepetésbomba a kiskereskedelmi forgalomban

Májusban a kiskereskedelmi üzletek forgalma a nyers adat szerint 3,0 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 2,6 százalékkal haladta meg a 2018. évi májusit - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Utoljára bő két éve fordult elő ennél kisebb forgalombővülés, azóta magas növekedési pályán volt a kiskereskedelem, most viszont az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskerekedelmi üzletekben, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben, valamint az üzemanyag-kiskereskedelemben is a korábbinál csekélyebb volt az emelkedés.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 1,0, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 4,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 0,8 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.

Kilőtt az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 5,8 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem, melynek volumene 38 százalékkal emelkedett, folytatva az évek óta tartó bővülést.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma együtt, naptárhatással megtisztítva 2,6 százalékkal bővült 2018 májusához viszonyítva.

Az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát adó

élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítése 2,2 százalékkal emelkedett, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 3,0 százalékkal csökkent.

Növekedtek az eladások az iparcikk jellegű vegyes boltokban, valamint a gyógyszer, a gyógyászatitermék-, és az illetszerüzletekben. Előbbi csoportban 8, utóbbiban 2,7 százalékkal.

Csökkent viszont a forgalom a könyv-, a számítástechnika- és az egyébiparcikk-boltokban, 1,7 százalékkal. Ezt meghaladó volt a hanyatlás, 2,1 százalékos, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben, a használtcikkek árusítása pedig 7,1 százalékkal gyengült.

Folyó áron számítva az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma 1015 milliárd forintot tett ki májusban. Ennek 45 százalékát az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek bonyolították, 38 százalékát a nem élelmiszer-kiskereskedelem, 17 százalékát az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalma.

2019. január-májusban a forgalom volumene - szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint - 5,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,0, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 8,4, az üzemanyag-kiskereskedelemben 8,0 százalékkal nőtt az értékesítés volumene.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Én arra hívok mindenkit, aki ezt a lemezt hallgatja, hogy ember legyen velem együtt, hogy egymás számára emberek lehessünk, és hogy megfogalmazhassunk nyugodtan aggodalmakat és örömöket anélkül, hogy a másik folyton ellenséget látna bennünk – mondta Kovács Ákos dalszerző, előadóművész az InfoRádió Aréna című műsorában, ahol beszélt a most megjelent Metropolis című dupla albumáról és a december 14-i Aréna-koncertjéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az emberi társadalom az innovációnak és globalizációnak köszönhetően korábban képes volt felszabadítani magát a klíma uralma alól, de mára új függőség alakult ki az ember által létrehozott éghajlati rendszerrel szemben. Az elmúlt évtizedekben a fosszilis energiatermelés növekvő mértéke hozzájárult az üvegházhatás fokozódásához, ami jelentős hőmérséklet-emelkedést és időjárási szélsőségeket eredményezett. A fogyasztás mérséklése és a globális energiatermelés dekarbonizálása elengedhetetlen a jövő katasztrófáinak elkerüléséhez. A célok eléréséhez progresszív adózási rendszerek és nemzetközi együttműködés szükséges, különös tekintettel a megújuló energiaforrásokra történő átállásra. Enélkül az emberiség a közeljövőben pusztító ökológiai válságokkal nézhet szembe.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×