eur:
411.6
usd:
395.12
bux:
79344.72
2024. november 22. péntek Cecília
Tájékoztató táblák az útdíjköteles M30-as autópálya és az ingyenes, Miskolcot elkerülő szakasz felhajtójánál Miskolc határában 2015. január 7-én.
Nyitókép: MTI/Vajda János

Az útdíjbírságok felét fizették csak be

A teherjárműveknél a rendőrség, a személyautóknál a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. bírságolja a bliccelőket a hazai utakon. A párhuzamosság is az oka lehet, hogy a kiszabott büntetések felét sikerült csak beszedni - elsősorban a szabálytalan külföldiek elérése nehéz.

Tavaly valamivel több mint 252 ezer jogosulatlan úthasználatot regisztráltak a 3,5 tonna feletti tehergépjárműveknél a magyar utakon, a rendőrség mintegy hatvanezer esetben szabott ki bírságot - írja a Világgazdaság. A személyautóknál a bliccelőket a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ) szankcionálja,

a társaság az elmúlt évben csaknem 2,2 millió szabálytalanságot rögzített, és egymilliónál többször alkalmazott pótdíjat.

Magyarországon 2013 júliusában vezették be az e-útdíjat, amely jelenleg 6914 kilométernyi útra vonatkozik. Azóta a rendőrség ellenőrzi és bírságolja a teherforgalmat, az útdíjfizetési rendszer működtetését viszont a NÚSZ végzi, és az e-matricás jogosulatlanságok pótdíjazása is hozzá tartozik. A munkamegosztás azért furcsa, mert

a NÚSZ a rendszerében látja az e-útdíjas bliccelőket is,

ráadásul az utakat jogosultság nélkül használó autósokkal szemben is hatékonyabban tud fellépni, különösen a külföldi szabályszegők esetében.

Utóbbi azért is fontos, mert tavaly a teherjárműveknél 77, a személyautóknál 70 százalékos volt a bliccelők között a külföldiek aránya, ráadásul ez 8, illetve 4 százalékpontos növekedés az előző évhez képest. Ráadásul a büntetések behajtás i aránya is csak 50 százalék körüli: a rendőrség 4,1 milliárd forint büntetésből 2,2 milliárdot tudott beszedni, a NÚSZ egymillió pótdíjából 452 ezret fizettek meg.

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×