eur:
414.91
usd:
403.06
bux:
79840.84
2025. január 3. péntek Benjámin, Genovéva
Szelektív könnyítés az szja-nál

Szelektív könnyítés az szja-nál

Könnyebb lesz az egyházi egy százalékokat összegyűjteni, a civilek kimaradnak.

Első pillantásra meglepő adójogi javaslattal állt el Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter. A fideszes képviselő egyéni képviselői indítványban írná át a személyi jövedelemadó egy százalékáról szóló javaslatot.

Az ügy előzménye, hogy a kormány és a református egyház október elején átfogó megállapodást kötött az együttműködésről, ennek részeként vállalta a kormány, hogy modernizálja az egyházaknak felajánlható szja egy százalékok elosztását. A megállapodást a kormány részéról Orbán Viktor miniszterelnök írta alá, ám azon a fél kormány jelen volt, ennek ellenére kerül most egyéni képviselői indítványként a javaslat a parlament elé - írta a zoom.hu.

Az szja 1+1 százalék egy magyar adójogi sikertörténet, ma már külföldön is követendő példa. A rendszerváltás után 1996-ra készült el az első javaslat a civilekkel, 1997-ben az egyházakkal kiegészítve, azóta az adózók rendelkezhetnek adójuk kétszer egy százalékáról egy egyház és egy civil szervezet javára. Ezzel olyan megoldást sikerült találni, hogy a közpénzekből a kormánytól független elosztási módon részesülhettek a szervezetek.

Azóta is milliárdos támogatások mozogtak ezen a módon, az összegük csak a tavalyi e-szja bevezetésekor csökkent jelentősen, erről itt írtunk.

Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter mostani javaslata szerint a civileknél minden maradna a régiben, miközben az egyházak támogatását megkönnyítenék: a törvénytervezet szerint az adózónak elég lenne egyszer nyilatkozni a támogatandó egyházról, azt az adóhatóság minden évben prolongálná – mindaddig míg az adózó vissza nem vonja a rendelkező nyilatkozatot. Új szabály, hogy ha egy egyház elveszti jogosultságát az szja egy százalékára, akkor arra felhívja a figyelmet a NAV – így szeretnék csökkenteni az érvénytelen felajánlásokat.

Javaslat egyházakra vonatkozó része üdvözlendő, egyszerűbbé teszi az adózók és egyházak életét, igaz némi többlet informatikai kapacitást igényel mindez a NAV-nál – mondta a Zoom.hu-nak Vámosi Nagy Szabolcs, az EY igazgatója. A szakértő szerint adószakmailag nem indokolható azonban az egyházakra és a civil szervezetekre vonatkozó szabályok szétválasztása, ez már politikai kérdés:

a kormány jobban bízik a történelmi egyházakban, mint a civilekben.

Több adathoz juthatnak hozzá

Balog Zoltán arról is javaslatot terjeszt be, hogy az egyházak – településenként – megismerhessék 1 százalékos támogatóikat, vagyis arról kaphatnak információkat, hogy az adott településen hányan ajánlották fel az adott egyház számára az adójukat. Ezen túl az egyházak megkaphatják azon adományozóik nevét, akik ehhez hozzájárultak. A javaslatok célja – olvasható a törvénytervezet indoklásában, hogy az egyházak által igénybe vehető összeg növekedjen.

Az adószakértő szerint adószakmai szempontból semmi akadálya nem lenne a most beterjesztet egyszerűsítéseket kiterjeszteni a civil szervezetekre. Kérdés, hogy lesz-e hozzá politikai akarat.

Címlapról ajánljuk
Zátonyra futottak az osztrák kormánykoalíciós tárgyalások, a legkisebb párt faképnél hagyta a nagyokat

Zátonyra futottak az osztrák kormánykoalíciós tárgyalások, a legkisebb párt faképnél hagyta a nagyokat

A szeptember végi parlamenti választások után Ausztriában novemberben kezdődtek a kormányalakítási tárgyalások. A választási győztes radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) "kiközösítése" után az államfő megbízásából a néppárti kancellár, Karl Nehammer az ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Párttal (SPÖ) és az ugyancsak ellenzéki NEOS-szal (Új Ausztria és Liberális Fórum) kezdett koalíciós tárgyalásokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.03. péntek, 18:00
Tálas Péter
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének egyetemi docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×