eur:
411.32
usd:
392.52
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

Kényszerítő erejű perekre figyelmeztetnek

Ideiglenesen hatályba lép mától az EU és Kanada között létrejött átfogó gazdasági és kereskedelmi megállapodás. A Magyar Természetvédők Szövetsége azt kérte a kormánytól és az Országgyűléstől, hogy ne ratifikálják az egyezményt.

Az Európai Bizottság tájékoztatása alapján a megállapodás új lehetőségeket kínál az uniós vállalkozások számára, hogy exportálhassanak Kanadába, tekintve, hogy megszünteti a vámokat az Unió és Kanada közötti kereskedelemben a tarifacsoportok 98 százalékában. Ezenkívül az uniós vállalkozásoknak minden eddiginél jobb hozzáférést biztosít a kanadai közbeszerzési szerződésekhez, ideértve nemcsak a szövetségi, hanem a tartományi és önkormányzati szintű szerződéseket is.

Amennyiben valamennyi uniós tagállam megerősíti a megállapodást, teljes mértékben hatályba léphet, a beruházási vitákkal foglalkozó bírósági rendszerrel együtt.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének nyilatkozata alapján a megállapodás növekedési eszközt jelent, amely az európai vállalkozások és polgárok előnyét szolgálja, és egyben olyan eszköz, amely az európai értékek megtartása mellett előnyt kovácsol a globalizációból és alakítja a világszintű kereskedelmi szabályokat.

A Budapesti Corvinus Egyetem Világgazdasági Tanszékének professzora, Magas István szerint mindkét fél jól járt az egyezménnyel. "Egyértelműen növekedés-serkentő hatása lesz és a hosszasan kitárgyalt feltételek közül az érzékenyek is megoldásra kerültek".

A Magyar Természetvédők Szövetsége azonban azt kérte a kormánytól és az Országgyűléstől, hogy ne ratifikálják az egyezményt, mivel véleményük szerint az abban szereplő befektetői bírósági rendszer veszélyt jelenthet Magyarországra. Az egyezmény vitarendezési eljárásai alapján ugyanis a külföldi befektetők beperelhetik azokat a kormányokat, amelyek fellépnek állampolgáraik egészsége vagy környezetünk védelme érdekében, tehát egy kanadai cég a befektetési egyezményre hivatkozva akár kikényszerítheti a cianidos aranybányászatot Verespatakon – olvasható a természetvédők közleményében.

Ezzel kapcsolatban Magas István elmondta: az előkészületek során többen is érezték ezt, például Belgiumban is felmerült e probléma, vagyis hogy olyan szerződések kerülhetnek független bíróságok elé, amelyek esetleg szembemennek a nemzeti bíróságok szemléletével vagy gyakorlatával. "Ezzel együtt nemzeti parlamentek mondhatják esetleg, hogy nem, és el tudom képzelni, hogy egy-egy országban változatlanul találnak érzékeny területeket" - mondta a Budapesti Corvinus Egyetem Világgazdasági Tanszékének professzora.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×