eur:
411.2
usd:
392.74
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Éjféltől nincs roamingdíj, de itt vannak a buktatók

Éjféltől nincs roamingdíj, de itt vannak a buktatók

Csütörtöktől az Európai Unióban megszűnik a roamingdíj, azaz mindenki a belföldi díjszabás szerint fizet a mobiltelefon külföldi használata után. Ez azonban nem mindig igaz, és érdemes tisztában lenni a részletekkel, mielőtt külföldre indulunk, mert kellemetlen meglepetések érhetnek.

Néhány fontos tudnivaló:

  • Az Európai Unió 28 tagországára érvényes az új szabály, de például Svájcra nem, és Izland, Norvégia, Andorra és Liechtenstein is csak később társul a rendszerhez.
  • Csak szárazföldi szolgáltatásra érvényes, tehát hajón, repülőn már nemzetközi a tarifa.
  • Nem érvényesek azok a kedvezmények, amelyek például flottán, családon belül tesznek lehetővé ingyenes hívást, sőt a hálózaton belüli ingyenesség sem él, az általános belföldi díjat kell majd megfizetni. Nem számít azonos hálózatnak az sem, ha a hazai szolgáltató működik a külföldi országban is.
  • Ha valakinek lebeszélhető belföldi percei vannak az előfizetésében, az érvényes az EU-ban is.
  • Ha másik uniós országban működő számot hívunk, akkor a nemzetközi tarifát kell fizetni
  • Nem minden SIM-kártya használható külföldön, a szolgáltató egyes előre fizetett szolgáltatásoknál korlátozhatja a  külföldi használatot. 
  • Egy éven belül négy hónapnál hosszabb ideig tartó "roamingolás" már nem számít "méltányos használatnak", tehát a tartósan külföldön tartózkodók nem használhatják ki az esetlegesen olcsóbb hazai tarifát külföldön is.  Ekkor azonban még nem jön a magasabb számla, mert a szolgáltatónak a pótdíjazás előtt fel kell szólítania a nem méltányos felhasználót, aki még 14 nap alatt ki is mentheti magát. 
  • A pótdíj a szokásos díjon felül hívásonként nettó 3,2 cent/perc, SMS-küldésnél pedig 1 cent üzenetenként. Az adatforgalomnál nettó 7,7 euró gigabájtonként.
  • A korlátlan adatforgalmat biztosító előfizetéseknél érdemes rákérdezni a szolgáltatónál, hogy érvényes-e külföldön is a korlátlan használat.
  • Az ingázókat nem fenyegeti a pótdíjazás veszélye, mert ha a rendszer rögzíti, hogy Magyarországon is rákapcsolódott a hálózatra, akkor az már nem számít roamingnak, akkor sem, ha utána minden nap átviszi a mobiltelefont egy szomszédos országba.
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×