eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél

"Nem tudtuk, hogy a tulajdon fontos"

Magyarország nem vázolt fel jövőképet a rendszerváltáskor, nem ismerte fel a tulajdon fontosságát - többek között ez is oka annak, hogy túl kevés a hazai tulajdonú cég Magyarországon. Erről Matolcsy György volt gazdasági miniszter beszélt a Baross Gábor Társaság vita estjén, amelynek témája a nemzeti és külföldi tulajdonú vállalatok sajátos aránya volt.

Nem épített fel jövőképet Magyarország a rendszerváltáskor, ezért is nem tudott nemzetstratégiát megfogalmazni és alaposan végiggondolni, hogy mi is az az európai szociális piacgazdaság - mondta az InfoRádiónak Matolcsy György volt gazdasági minisztert.

A fideszes országgyűlési képviselő szerint e három ok miatt "nem tudtuk, hogy a tulajdon fontos".

Magyarország elméletileg tudta, hogy a tehetség, a tudás és a tulajdon fontos, de ez utóbbira nem építette fel azt a koncepciót, amely szerint egyensúlyba kell hozni a hazai és a beáramló külföldi tőkét - közölte Matolcsy György.

Érvényesíteni kellett volna azt a ki nem mondott elvet - amelyet Ausztria gyakorol -, hogy nagyjából ugyanannyi tőkének kell kimennie az országból Európába, mint amennyi az országba érkezik. Ha nagyságrendileg több a beáramló külföldi, mint az országnak a térségbe befektetett tőkéje, profitdeficit alakul ki; mi most ennek a levét isszuk - fogalmazott a politikus.

Sok dolgozó, kevés profit

Magyarországon a külföldi tőkével működő üzleti szektor a piaci foglalkoztatottak létszámának 25-30 százalékát, a GDP-nek 50-60 százalékát, az exportnak 80 százalékát, az itthon létrejövő profit 75-80 százalékát adja - mondta a volt gazdasági miniszter.

Matolcsy György hozzáfűzte: a magyar tulajdonú cégek adják a foglalkoztatottak 75 százalékát, míg a profitnak csak 25 százalékát kapják meg. Ez a tulajdonválság, vagy rejtett profitcsapda, amely a rendszerváltáskor kezdett létrejönni - tette hozzá a politikus.

A volt gazdasági miniszter szerint a jelenlegi helyzeten csak egy teljes gazdaságpolitikai fordulattal lehet változtatni: szövetkeznie kell a kormánynak és az üzleti szektornak arra, hogy Magyarország újból Közép-Európa legjobb gazdasága legyen.Tőkehiány

A Béres Zrt. elnöke az InfoRádiónak elmondta: sokkal nagyobb bevételekre tehetett volna szert az állam, ha a vezetés hagyta volna megerősödni és később értékesítette volna azokat.

Béres József közölte: a privatizáció révén sokan működő cégekhez jutottak hozzá, ám nem tudtak a jó gazda gondosságával eljárni. Nagyon kevés tehát az olyan cég, amely 1989-90-ben került magánkézbe, és ma is működik, prosperál.

A Béres Zrt. elnöke úgy véli: a hazai cégeket, nemzeti vállalatokat tőkehiány jellemzi, nincs elég pénzük, aminek a fő oka lehet egyrészt a gyors növekedés akkor, amikor kemény a konkurenciaharc a piacon, magas a piaci belépési korlát, vagy túl sokat kell költeni a piacnyerésre.

Fontos a jó stratégia

Béres József elmondta: ők a nagy játékosok közötti térben olyan kisebb piacokat - elsősorban a vény nélkül kapható gyógyszerekét - fogják meg, ahol a cég tudásával, tőkeerejével és hátterével is eredményeket lehet elérni.

Fontos tehát a stratégia, amelynek alapján a kisebb vállalatok nem a legnagyobb cégekkel szállnak szembe, hiszen az vesztett csata. Ha egy vállalkozás megtalálja azokat a kisebb, szűkebb piaci területeket, ahol versenyképes, akkor van esélye a növekedésre - közölte Béres József.

Ezt mutatja a Béres Zrt. példája is: évente, kétévente termékek tucatjait tudja bevezetni, amelyekkel rövid idő alatt piacvezetőkké tudnak válni a multinacionális gyógyszergyártókkal szemben Magyarországon.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Én arra hívok mindenkit, aki ezt a lemezt hallgatja, hogy ember legyen velem együtt, hogy egymás számára emberek lehessünk, és hogy megfogalmazhassunk nyugodtan aggodalmakat és örömöket anélkül, hogy a másik folyton ellenséget látna bennünk – mondta az előadóművész az InfoRádió Aréna című műsorában, ahol beszélt a most megjelent Metropolis című dupla albumáról és a december 14-i Aréna-koncertjéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Kezd beindulni a lakáspiac: hol éri meg legjobban lakásba fektetni a pénzünket?

Kezd beindulni a lakáspiac: hol éri meg legjobban lakásba fektetni a pénzünket?

Nemrég jelent meg az Európai Unió tagországaira vonatkozó legfrissebb lakásárindex, melyből kiderült, hogy az idei második negyedévben - több mint egy év után - megtört az éves árcsökkenés trendje és 1,3 százalékos áremelkedés következett be. Az egyes országok között továbbra is nagyok a különbségek, így érdemes megnézni, hol csökkennek még mindig a lakásárak és mely országok léptek a növekedés útjára, illetve mi történt az elmúlt évtizedben az EU országainak lakásáraival. Hol érdemes leginkább lakásba fektetni a pénzünket?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×