Mindössze a magyar emberek fele szed rendszeresen vitaminokat, és alig több mint egynegyede sportol valamit. Általánosan jellemző ránk, hogy csak időszakosan – és nem tudatosan – fogyasztunk ásványi anyagokat, vitamintartalmú kiegészítőket – írja a vg.hu.
A Bioextra gyógyszergyártó megbízásából készített Ipsos-kutatás szerint idehaza nem teljesen átgondoltan és nem hatékonyan szedjük az egyes vitaminokat, ugyanis a magyarok többsége nem tudja, milyen hatásaik vannak, valamint azzal kapcsolatban sem eléggé tájékozott, hogy pontosan mit és mikor kell bevenni.
A gyógyszergyártó cég üzletfejlesztési és üzletág-igazgatója, Kádár Tamás arra számít, hogy
a C- és a D-vitamin hazai piacán idén a tavalyitól 30 százalékkal elmarad a patikai forgalom.
Hozzátette: a cég termékeinek ára az infláció alatti mértékben emelkedett, mert úgy döntöttek, hogy a növekvő alapanyag-, csomagolóanyag- és szállítmányozási árat, vagyis a termék önköltségi árának emelkedését nem hárítják át a vásárlókra.
A Covid idején sokkal többen szedtek C- vagy D-vitamint, utóbbi azóta is nagyon keresett, a háború és az infláció azonban megtörte a felfelé ívelő trendet. Egyre népszerűbb külföldön a gumivitamin, Kádár Tamás azonban nem hisz ebben az irányban, komoly fenntartásai vannak vele szemben, mert szerinte kevesen tudnak jó gumivitamint gyártani, valamint sok cukrot tesznek hozzá.
A kutatás alapján a vitaminszedés legfőbb motivációi a következők:
- egészséges életmód – valamennyi generáció számára ez a legfontosabb szempont;
- jól élni, és nem aggódni az egészség miatt;
- gondoskodni a családról, ezért odafigyelni az egészségre;
- lassítani az öregedést, ugyanis a magyarok tizede az öregedéstől való félelmében szed vitamint.
Csak a vitaminvásárlók fele választ tudatosan, 31 százalék elsősorban a hatóanyag, 17 százalék pedig a hatások alapján dönt egy-egy vitamin mellett. Sok fiatalt nem is érdekli a megelőzés. A Z generáció minden tizedik tagja teljesen mellőzi a vitaminokat, pedig a hidegebb idő és a fertőzések az ő szervezetüket is jobban kikezdi.
A multivitaminok adagolásánál érdemes figyelni arra, hogy
a nagy méretű tablettákat naponta több adagban vegyük be, mert így lesz hatékony.
Egyáltalán nem jó, ha rendszertelenül és nem elegendő mennyiségben fogyasztjuk a vitaminokat, mivel így nem gyakorolnak kedvező hatást a szervezetünkben. Természetesen a vitaminok önmagukban nem oldják meg az összes problémát, ám jelentős mértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy kevésbé legyünk kiszolgáltatva a különböző megbetegedéseknek.
Ablonczy Orsolya dietetikus szerint személyre szabottan, laborvizsgálatokkal, egyéni jellemzők, életkor, életmód és esetleges alapbetegségek figyelembevételével lehet megfelelően meghatározni az ideális vitaminszükségletet. A C- és a D-vitamin is erősíti az immunrendszerünket, de előbbit kisebb mennyiségben és óvatosan kell fogyasztani. A D-vitamin szedése viszont egész évben ajánlott.
A téli hónapokban és a megfázásos időszakban jelentősen megugrik a kereslet a vitaminok után, a szakemberek ugyanakkor nem támogatják a mértéktelen étrendkiegészítő-fogyasztást. Az online piactér bővülésével ráadásul sok silány minőségű termék vált könnyen elérhetővé, ezért is rendkívül fontos az alapos tájékozódás.