eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik
Nyitókép: Pixabay

Kutatás: jelentősen kevesebbet kell majd fűteni Magyarországon, de ennek ne örüljünk

A Szegedi Tudomány Egyetem kutatói szerint több lesz az extrém időjárási esemény az évszázad végére.

A Szegedi Tudományegyetem klimatológusainak kutatási eredményei alapján már a következő évtizedekben döntő időjárási változásokra kell felkészülni az egész Dél-alföldi régióban – derül ki az SZTE egyetem sajtóközleményéből.

Az egyetem Földrajzi és Földtudományi Intézetének munkatársai A városklíma és a klímaváltozás extrém időjárásra gyakorolt együttes hatásának modellezése című projektben olyan változásokat prognosztizálnak, amelyek mindannyiunk életére hatással lesznek.

„A várható klímaváltozást ez esetben 13 regionális klímamodell átlaga alapján elemeztük, így ez a lehető legpontosabb jövőkép. A modellek fejlesztése során egyre több folyamatot értenek meg és építenek be. Ennek kapcsán megfigyelhető egy negatív trend, sajnos egyre súlyosabbá válnak az előrejelzések, a pesszimista forgatókönyv esetén” – mondta el Gál Tamás, az SZTE TTIK Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszékének egyetemi docense.

A cikk szerzői, a tanszékvezető, Gál Tamás mellett, Skarbit Nóra tudományos munkatárs és Unger János, egyetemi tanár voltak. A tanulmány is megerősíti, hogy az éghajlatváltozás enyhítésére és az alkalmazkodásra irányuló kezdeményezéseknek prioritást kell élvezniük.

Az eredmények alapján az évszázad második felére hazánk területén:

  • A trópusi éjszakák (olyan napok, amikor a minimum hőmérséklet nagyobb, mint 20 Celsius-fok) száma 3-4 szerese lehet a jelenleginek.
  • A forró napok (olyan napok, amikor a maximum hőmérséklet nagyobb, mint 30 Celsius-fok) száma megduplázódhat.
  • A fűtési energiaigény 20-40 százalékkal csökkenhet.
  • A hűtési energiaigény 60 százalékkal növekedhet és megközelítheti a fűtési energiaigény mértékét a Dél-Alföldön.
  • A heves csapadékos napok száma 20-40 százalékkal növekedhet.
  • Az összefüggő csapadékmentes, aszályos időszakok hossza 20 százalékkal növekedhet.
Forrás: Szegedi Tudományegyetem
Forrás: Szegedi Tudományegyetem

Gál Tamás szerint a klímaváltozás oka az emberi tevékenységgel járó üvegházgáz-kibocsátás, ezzel a tudományos közösség 99 százaléka egyértelműen egyetért. Minden tevékenység, ami fosszilis energiahordozó felhasználásával jár, hozzájárul ehhez. Ilyen a kommunális fűtés, elektromos áram felhasználás, közlekedés, szállítmányozás, ipar, mezőgazdaság.

A tudósok szerint főként az energiahatékonysági beruházások (lakásszigetelés, energiatakarékos eszközök használata) és a klímatudatos gondolkodás fontos az egyének szempontjából. Az egyének felelőssége abban is áll, hogy mindenki megtegye az adott esetben akár gazdasági vagy kényelmi szempontból kellemetlen lépéseket is, különben jóval súlyosabb kihívások várnak a társadalomra néhány évtized múlva.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Váratlan fordulat boríthatja az amerikai választást: így lehet, hogy sem Trump, sem Biden nem lesz elnök

Váratlan fordulat boríthatja az amerikai választást: így lehet, hogy sem Trump, sem Biden nem lesz elnök

Kísérteties módon pontosan 200 évvel ezelőtt történt olyan legutóbb, hogy sem a legtöbb választó szavazatát, sem az elektori kollégiumban legtöbb voksot begyűjtő jelöltből lett amerikai elnök. Logikus módon azt hihetnénk elsőre, hogy a "szabadság földjén" az elnökválasztás olyan szimplán működik, hogy az a jelölt arat győzelmet, akire a legtöbben adják le szavazatukat, ez azonban távolról sem így van: a döntés a tagállami delegáltakból álló elektori kollégium kezében van. Az pedig tovább bonyolítja a helyzetet, hogy ha az elektorok között nem szerez egyik jelölt sem többséget, vagy döntetlen alakul ki, akkor borul az egész rendszer, és a legvégén akár a nép akaratával szöges ellentétben lévő eredmény is születhet. Ahogy 1824-ben, ez a demokratikusságát nézve megkérdőjelezhető lehetőség idén is fennáll; sőt még az is előfordulhat, hogy nem Donald Trump és nem is Joe Biden lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Mindez kétség kívül óriási alkotmányos válságot szülne, de, hogy miért is lehetséges egyáltalán, most kiderül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×