eur:
410.95
usd:
392.08
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Fesztiválozók a Blahalouisiana együttes koncertjén a Fishing on Orfű nyitónapján 2016. június 22-én.
Nyitókép: MTI Fotó: Sóki Tamás

Kiderült, mitől perdülünk táncra bizonyos zenék hallatán

Egy kutatás szerint az alacsony frekvenciájú hangok miatt érezzük a késztetést.

Bizonyos számok akaratlanul is táncolásra késztetnek minket. A basszus táncparkettre szólító erejének most már tudományos bizonyítéka is van: eszerint az alacsony frekvenciájú hang akkor is táncra késztet bennünket, ha fülünkkel nem halljuk – írja az Index.hu.

Daniel Cameron, a tanulmány vezetője, a kanadai hamiltoni McMaster Egyetem dobosa és idegtudósa a zene ritmikai vonatkozásait és a mozgással való összefüggését kutatta – írja a Daily Mail.

A tanulmányhoz a részt vevők az Orphx LIVELab koncertjén, a McMaster Egyetem LIVELab névre hallgató, száz férőhelyes kutatóközpontjának előadótermében buliztak. A hangzásért egy olyan hangrendszer felelt, amely különféle koncertkörnyezeteket reprodukált, és olyan továbbfejlesztett hangszórókkal rendelkezett, amelyek rendkívül alacsony, az emberi fül számára észlelhetetlen hangfrekvenciákat bocsátott ki.

Az önkéntesek mozgásérzékelős fejpánttal voltak felszerelve, és arra kérték őket, hogy az esemény előtt és után töltsenek ki kérdőíveket, amelyek segítségével megbizonyosodtak az alacsony frekvenciájú hangok észlelhetetlenségéről. A felmérés kérdései a koncertélvezet szintjét is mérték, és megvizsgálták, hogy a zene milyen fizikai érzést kelt a résztvevők számára.

A koncert során a kutatók kétpercenként be- és kikapcsolták az igazán alacsony frekvenciák kibocsátására alkalmas hangszórókat, aminek köszönhetően

pontosan meg tudták határozni, milyen hatással van a bulizó tömegre az emberi füllel nem hallható, alacsony frekvenciájú basszus.

Az eredmények alapján a mozgás mértéke 11,8 százalékkal nagyobb volt, amikor a mély frekvenciát kibocsátó basszushangszórók be voltak kapcsolva. A résztvevők kellemes fizikai érzéseket is tapasztaltak a kétperces periódusok alatt, amelyek hozzájárultak ahhoz, hogy mozgásra, táncolásra kényszerítse őket. A nagyon alacsony frekvenciájú basszus nem hallható, de rezgéseken keresztül érezhető.

A kutatók azt feltételezik, hogy vibráció, valamint a belső fül és az agy közötti kölcsönhatások a fizikai folyamatok a zene és a táncolás közötti neurológiai összefüggésben működnek. Ennek alapján a tánc intenzitása nagyon alacsony frekvenciákkal fokozható a résztvevők tudta nélkül is. A különböző basszushangszerek pedig általában azt a zenei impulzust biztosítják, amelyre az emberek táncolnak.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Már lassul a magyar bérrobbanás, és pillanatokon belül vége szakad

Már lassul a magyar bérrobbanás, és pillanatokon belül vége szakad

Szeptemberben is érdemben nőttek a bérek Magyarországon a KSH friss adatai szerint, bár az emelkedés mértéke kissé lassult az előző hónapokhoz képest. Az alacsony infláció miatt azonban a keresetek reálértéke kifejezetten gyorsan emelkedik. Az már biztos, hogy a bérek vásárlóerejének növekedése olyan gyors lesz idén (éves átlagban), amilyet csak néhányszor lehetett látni az elmúlt évtizedekben. Jövőre azonban már az ideinél jóval kisebb mértékben nőhetnek a bérek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 06:39
×
×
×
×