Vendégekben gazdag pünkösdi hétvégét zártak a hazai szállodák, ám a budapesti hotelek külföldi vendégek híján továbbra is nagyon alacsony foglaltság mellett működnek.
"Azt prognosztizálták a szállodák Budapesten kívül, hogy 70-80 százalékos foglaltság lesz. Nem tudjuk még pontosan a számokat, de úgy tűnik, eredményes hosszú hétvége volt, még úgy is, hogy az időjárás nem igazán volt kedvező" - értékelt az InfoRádióban a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége elnöke, Flesch Tamás, aki szerint "ennél soha rosszabb hétvége ne legyen".
Bár a hazai fürdők május elsejével kinyithattak, ezt többségük a pünkösdi hétvégére időzítette,
az időjárás azonban csak az ország déli felében kedvezett a fürdővendégeknek, ott "nagyszerű forgalmat tudtak bonyolítani a fürdők"
- mutatta be a helyzetet Balogh Zoltán szintén az InfoRádióban.
A Magyar Fürdőszövetség főtitkára örömmel jelentette, hogy az előírásoknak minden fürdő megfelelt, így várták a pünkösdi hétvégét, a szaunák is tudtak üzemelni, "a vendégek már nagyon várták, hogy mehessenek". A kültéri medencék persze nem "dübörögtek". Balogh Zoltán rámutatott, a strandolókat nagyban segíti a védettségi applikáció mobiltelefonon, kortól függetlenül.
A szállodások érdek-képviseleti vezetője szerint különösen azon szállásadók dolga volt nehéz a felkészülést tekintve, akik az elmúlt hónapokban még üzleti úton lévőket sem fogadhattak, de azok előtt sem állt egyszerű feladat, ahol komplett wellnessrészleget vagy konferencia-központot kellett újraindítani.
Munkaerőből mennyiségi és minőségi hiány is van (szakács, szobalány, felszolgáló, recepciós),
de Flesch Tamás abban reménykedik, hogy őszre úrrá lesznek ezen, és akik elhagyták a pályát, vissza fognak térni.
A nyár ettől függetlenül reményei szerint erős lesz, "legalább olyan erős, mint a tavalyi", de ez "Budapestre változatlanul nem vonatkozik", hiába is vetnek be minden marketingeszközt a vidék felé, hogy turistaként a fővárosba hívják az embereket; a budapesti vendégforgalom nagyban függ a határnyitástól, illetve az európai vakcinaútlevéltől, nem beszélve a légitársaságok újraindulásáról, akiken szintén sok múlik.
A forgalom fürdősöknél sem állt még helyre, a nemzetközi turizmus, különösen a szlovák és osztrák viszonylatban várnak a zöld jelzésre.
Az árakat tekintve a szállodákban
20 százalékkal kértek többet,
mint tavaly.