A koronavírusok a vírusok egy nagy családja, amely az egyszerű megfázásoktól a súlyos légúti elégtelenségig nagyon sokféle megbetegedést képes okozni - mondta az InfoRádiónak Szlávik János infektológus, az egyesített Szent István Szent László kórházak osztályvezető főorvosa.
Találkozott már a világ korábban is koronavírusok okozta járványokkal, nevezetesen 2002-2003-ban a távol-keleti koronavírus, a SARS okozta megbetegedéssel, amit szintén állatról emberre terjedő betegségként azonosítottak. Akkoriban a cibetmacska okozott több mint 8 ezer megbetegedést a Távol-Kelet több mint 37 országában. Ez egy körülbelül 30 százalékos halálozással járó megbetegedés volt, de már akkor is jellemző volt, hogy általában valamilyen alapbetegséggel rendelkező betegeknél okozott súlyos megbetegedést.
2012-ben jött a következő kisebb járvány a közel-keleti koronavírus, ami Szaúd-Arábiában, Kuvaitban, az Egyesült Arab Emírségekben mai napig megbetegedéseket okoz, egyelőre 2500 esetet regisztráltak, 30-35 százalékos halálozással.
Most pedig nemrégiben Kínában, Vuhan városában fedeztek fel egy, az előző kettőhöz nagyon hasonló, de mégis új koronavírust, ami szintén valószínűleg valamilyen állatról emberre terjedő megbetegedés - mondta Szlávik János. Eddig 41 esetet találtak és szinte kizárólag valamennyien Vuhan városának halpiacával voltak kapcsolatban.
Egyelőre nem sikerült azonosítani, hogy milyen állatról terjed át emberre a megbetegedés.
Eddig 12 ember gyógyult meg, öten még mindig súlyos állapotban vannak, további ketten pedig nagyon súlyos tüdőmegbetegedésben, szívbetegségben, többszervi elégtelenségben szenvedtek, haltak meg a betegség következtében.
A betegség eddig 3 esetben jutott ki Kínából Thaiföldre és Japánba, olyan emberekkel, akik egyébként Vuhan városában jártak. Az érdekes az, hogy olyan emberek utaztak, akik egyébként nem voltak az ominózus halpiacon, és feltételezik, illetve nem zárja ki az Egészségügyi Világszervezet, hogy emberről-emberre való terjedés is előfordul. Ez mindenképpen ritka dolog, mivel ilyet a koronavírusoknál többnyire akkor észlelnek, ha szoros családi kontatktusban élőknél fordul elő megbetegedés, azoknál, akik nagyon szoros kapcsolatba kerülnek a betegekkel - mondta Szlávik János főorvos.
Egyelőre egyébként ennek a járványnak a kapcsán 763 ilyen kontatktot tartanak egészségügyi megfigyelés alatt, és eddig egyiküknél sem jelentkeztek tünetek.
"Az emberről-emberre való terjedés úgy tűnik, hogy nem játszik számottevő szerepet"
- tette hozzá Szlávik János.
Ugyanakkor nagyon sokan aggódnak a január 25-én kezdődő kínai holdújév miatt, amely alkalmával több mint egymilliárd kínai fog útra kelni, és vagy szülővárosát keresi fel, vagy éppen külföldre utazik. Nagyon komoly erőfeszítéseket kell tenni azért, hogy ez az egyelőre Vuhan városában található járvány ne terjedjen tovább. Bár azt tudni kell, hogy Vuhannak több mint 11 millió lakosa van, több mint egész Magyarország népessége - tette hozzá a főorvos.