eur:
394.85
usd:
356.49
bux:
73003.59
2024. szeptember 14. szombat Roxána, Szeréna

"Akkor jöttem rá, hogy megváltoztattuk a világot"

Negyven éve szerelték fel az első pénzkiadó automatát Londonban. A forradalmi újítás ötlete a fürdőkádban született meg - vallotta be az automata kitalálója.

"Arra gondoltam: kell, hogy legyen mód arra, hogy a világon, de legalább az országon belül bárhol hozzájuthassak a pénzemhez. Azonnal eszembe jutott a csokiautomata - persze csoki helyett készpénzzel" - emlékezett vissza a világraszóló ötlet születésére a ma 82 éves John Shepherd-Barron.

Szerencsére a Barclays azonnal vevő volt az ötletre. Mivel a műanyag kártyát akkor még nem ismerték, az automata eleinte csak csekket fogadott el.

Maximum tíz fontot lehetett kivenni az automatából, "de ez akkor elég volt egy vad hétvégére".

Már az első automata is PIN-kóddal működött. Sepherd-Barron eredetileg 6 számjegyű azonosítót szeretett volna, de arra gondolt, először kipróbálja a feleségén, meg tud-e ennyi számot jegyezni. "Ültünk a konyhaasztalnál, és az asszony azt mondta: legföljebb négyjegyű számot képes megjegyezni. Miatta lett a PIN-kód négyjegyű."

Az első automata helyén ma is működik ATM, világszerte pedig összesen 1,6 millió darab adja folyamatosan a pénzt.

Sheperd-Barron maga is csak akkor értette meg, milyen fantasztikus dolgot talált ki, amikor a feleségével ellátogatott az észak-tahiföldi Chiang Maiba. Láttak egy parasztot, aki ökrösszekéren jött az automatához, és tisztelettel levette a kalapját, mielőtt a géphez lépett volna.

"Akkor jöttem rá, hogy megváltoztattuk a világot" - vallotta be a férfi.

Shepherd-Barron szerint azonban a siker már nem tart sokáig. "A pénz kivétele is pénzbe kerül. Szerintem három-öt éven belül megszűnik a készpénz."

Címlapról ajánljuk
A Toyota és a BMW után Amerikában is a hidrogénhajtással kísérleteznek

A Toyota és a BMW után Amerikában is a hidrogénhajtással kísérleteznek

Az Astron Aerospace által kifejlesztett motornak nincs szüksége kenőanyagra, hanem hidrogént fecskendeznek a belsejébe, így pedig nem termel semmilyen káros anyagot – mondta az InfoRádióban a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség kommunikációs és vállalati kapcsolatok vezetője. Lakatos Róbert szerint ugyanakkor a tömeggyártása jelenleg még igen költséges, mert nagyon sokba kerülnek az előállításához szükséges fémek.

Hóviharok szeptemberben: itt vannak a legvadabb videók

Boris meglehetősen télies havazást dobott az Alpok keleti területein már pénteken, ám a "móka" folytatódik majd a hétvégén is. A megosztókra feltöltött videók drámai képet mutatnak arról, milyen is az, amikor a nyárból egyik napról a másikra bezuhanunk a télbe.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.16. hétfő, 18:00
Toroczkai László
a Mi Hazánk elnöke, parlamenti frakcióvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×