A katalizátor kerámiájában nagy értékű nemesfémek vannak, mint például a platina, az arany, vagy az ezeknél is értékesebb palládium, ródium. A feketepiacon ezek az alkatrészek, különösen ahogy a nemesfémek világpiaci ára emelkedik, nagyon jó áron eladhatók.
A feol.hu azt írja, hogy Fejér vármegyében megszaporodtak idén a katalizátorlopások. A veszélyeztetett típusok listáját a Toyota Prius vezeti, majd a Toyota Aurisok, a Hondák és a hibrid Lexusok következek. A tolvajok azokat a típusokat kedvelik, amelyeket nem kell megemelni a katalizátor levágásához, emiatt elsősorban a dízel terepjárók, egyterűk, SUV-ok, illetve a haszongépjárművek a legveszélyeztetettebbek.
Ha elinduláskor az autó a szokásosnál nagyságrendekkel hangosabb lesz, érdemes az autónk alá nézni, mert vagy a kipufogó szakadt le, vagy a katalizátort vágták le.
Ha tolvajok voltak, akkor csak a teljeskörű casco-biztosítás a fedezheti a károkat.
A Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság szerint jellemzően a lakótelepek, lakónegyedek parkolóiban hagyott, valamint a kevésbé forgalmas városrészeken parkoltatott járműveket próbálják megrongálni a tolvajok évszaktól függetlenül, általában éjszaka.
A rendőrség három fontos tippet is adott, melyek azt segíthetik, hogyan lehet a katalizátorlopás kockázatát a minimálisra csökkenteni:
- A gépjárművet lehetőség szerint tárolják zárható garázsban vagy őrzött parkolóhelyen.
- Fentiek hiányában mindig olyan, jól kivilágított parkolóhelyet válasszanak, ahol könnyen meghallják, ha matatnak a jármű körül.
- Érdemes olyan riasztóberendezést az autóba szereltetni, amely emelésre is jelez.
Bűncselekmény észlelése esetén haladéktalanul tegyenek bejelentést a 112-es segélyhívó telefonszámon, és a nyomok biztosítása érdekében a helyszínen semmin ne változtassanak a rendőrök kiérkezéséig.