A bűnözők leginkább online vásároltak, hogy ne kerüljenek összefüggésbe azokkal az országokkal, ahol a lopott kártyákat kibocsátották. Az Europol szerint 19 ország bűnüldöző szervei hónapokig készültek az akcióra, és októberben kezdték el lekapcsolni a bűnözőket. A kereskedők, logisztikai cégek, bankok és kártyatársaságok segítettek a rendőri szerveknek a csalók megtalálásában – írja a Cybernews alapján a Portfolio.
"A részt vevő országok bűnüldöző hatóságai rajtaütöttek a helyszíneken, ahová az illegálisan vásárolt árukat szállították, letartóztatták a gyanúsítottakat és lefoglalták a csalárd módon vásárolt árut" – közölte az Europol.
A bűnözők különböző módszereket alkalmaztak:
- a leggyakrabban az adathalász csalók különböző megtévesztési technikák alkalmazásával ráveszik az ügyfeleket a fizetési adatok megadására.
- a gyakori fióklopások során a kiberbűnözők megszerzik az áldozat jelszavait és az e-kereskedelmi fiókjába behatolva vásárolgatnak.
- egyre elterjedtebb, hogy a csalók hamis weboldalakat hoznak létre, és olcsó árukkal vagy hatalmas kedvezményekkel csábítják magukhoz a felhasználókat, akiktől megszerzik a fizetési adataikat.
Az Europol azt javasolja a felhasználóknak, hogy soha ne küldjék el a kártyaszámukat vagy a PIN-kódot senkinek, soha ne küldjenek pénzt ismeretlen személyeknek, és mindig őrizzék meg az online vásárláshoz kapcsolódó összes dokumentumot.