Szeptember első vasárnapján Szászországban és Türingiában, a hónap második felében pedig Brandenburgban tartottak helyi parlamenti választásokat. Mindhárom tartományban a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) tarolt ugyan, de a többi párt koalíciós partnerként egyaránt elutasítja. Szászországban még folynak a koalíciós tárgyalások, Brandenburgban a hírek szerint a CDU, az SPD-vel és a Zöldekkel alakít kormányt, Türingiában viszont a szerdai bejelentés szerint a a két nagy párt és a BSW között előzetes megállapodás született.
Első lépésként – hosszú egyeztetések után – a három párt képviselői megállapodtak a koalíciós egyezmény tartalmáról, sőt a szövegéről is, amit vezetőségeik pénteken a tervek szerint hivatalosan is szentesítenek.
Az első elemzések szerint a tartományi választók mellett "radikális békepolitikájával" a tényleges győztes Sahra Wagenknecht pártja lehet. A BSW ugyanis szinte megalakulásától fogva zászlajára tűzte az ukrajnai orosz háború beszüntetését, és ennek érdekében mielőbbi tárgyalásokat sürgetett. Hangsúlyozta továbbá a közepes hatótávolságú amerikai rakéták 2027-re tervezett németországi telepítéséről való lemondást, és fő törekvése az illegális bevándorlás elleni határozott fellépés.
A mostani hármas előzetes egyezség jelentőségét aláhúzza az is, hogy a CDU elnöke, egyben a konzervatív pártszövetség, a CDU/CSU kancellárjelöltje, Friedrich Merz számára a BSW országosan nem szalonképes, tartományi szinten azonban a kereszténydemokrata helyi vezetők ebben a tekintetben szabad kezet kaptak.
A megállapodás szövegét illetően már csak a "finomhangolás" van hátra, a szerződést a tervek szerint pénteken ismertetik a nyilvánossággal is. Kiszivárgott értesülések szerint az konkrét intézkedéseket irányoz elő a gazdaság, az oktatás, az egészségügy, továbbá a szociális ügyek, valamint a migráció területén, azaz azokon a területeken, amelyek a leginkább befolyásolják a türingiaiak életét.
Az egyeztetések már október elején megkezdődtek, de elakadtak a "békepolitikai" ellentétek miatt. A hírek szerint a három párt között most kompromisszum született, amelyet az európai békeakaratot is hangsúlyozó "békepreambulum" tükröz majd, amely kimondja, hogy "az európai és a szövetségi rend keretein belül" támogatnak minden kezdeményezést az ukrán–orosz háború befejezésére. Utal arra is, hogy széles körű vita szükséges az amerikai rakéták tervezett állomásoztatásáról.
Források szerint a pártban némi nyugtalanságot keltett, hogy a radikális pártban a legradikálisabbnak tartott Sahra Wagenknecht elutasíthatja a koalíciós megállapodás szövegében foglaltakat, az ARD közszolgálati televíziónak nyilatkozva Wagenknecht ugyanakkor nem emelt kifogást.
Mindennek ellenére a nagy visszhangot kiváltó koalíciós megállapodástervezet elemzők szerint még mindig ingatag. Sahra Wagenknecht december első napjaira pártkongresszust tervez annak végső jóváhagyására.