eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: Michael H/Getty Images

Törvénysértőnek tartja a Transparency a Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentését

A dokumentumban a hivatal úgy értékelt, hogy Magyarországra káros, az országot és a magyar állami intézményeket stigmatizáló, dezinformáción alapuló befolyásoló tevékenységet végez a Transparency International Magyarország Alapítvány. A TIM törvénysértésről és alaptalan állításokról beszél.

A Transparency International Magyarország (TIM) szerint törvénysértő a Szuverenitásvédelmi Hivatal rájuk vonatkozó jelentése. A szervezet közleménye szerint a június 18-án indított vizsgálat nyomán készült, a hivatal honlapján hétfőn közzétett jelentés a "kommunista ideológia nyugati-imperialista összeesküvés-elméleteit megszégyenítő kitalációkkal", tárgyi tévedésekkel és súlyos csúsztatásokkal terhelt. Hozzátették: az év elején felállított, évi hatmilliárd forintból gazdálkodó állami szerv úgy tette közzé a TIM-ről szóló "vádiratát", hogy még a saját működését megalapozó törvény előírásait sem tartja tiszteletben.

A jelentéstervezetet ugyanis annak véglegesítése előtt meg kellett volna kapnia az érintettnek, és az észrevételeikre a hivatal köteles lett volna válaszolni, minderre azonban nem került sor - írták.

"Autokrata hatalmakra jellemző tempót diktál a Szuverenitásvédelmi Hivatal. A Lánczi Tamás vezette állami szerv egyebek mellett az Amerikai Egyesült Államok által vezetett globális összeesküvésről, nagyhatalmak közötti titkos kémjátszmákról, és ki másról, mint Soros Györgyről fantáziál a TI Magyarországról szóló jelentésében" - fogalmaztak.

A jelentés foglalkozik a Transparency International (TI) berlini titkársága által évente összeállított korrupcióérzékelési indexszel is. Annak módszertana nyilvános, tehát a megismerése érdekében kár volt eljárást indítani a TI Magyarország ellen - olvasható a közleményben.

"A TI Magyarország maradt az, ami a megalakulása óta mindig is volt: a korrupciót feltáró és az ellen küzdő, pártoktól független, Magyarország fejlődését előmozdítani kívánó civil szervezet"

- írták.

A továbbiakban alaptalannak nevezték azt a kijelentést, miszerint a TI Magyarország működése nem átlátható. Közölték: a szervezet minden törvényi előírásnak eleget téve, és még azon is túl, önként vállalt könyvvizsgálói jelentéssel kibővítve teszi közzé évente a közhasznúsági beszámolóját.

Felidézték, a szuverenitásvédelmi törvényt több civil szervezettel együtt a TI Magyarország már annak elfogadása előtt is bírálta. A szervezet, miután a Szuverenitásvédelmi Hivatal idén nyáron "egyedi – átfogó jellegű – vizsgálatot” indított ellenük és az Átlátszó.hu-val szemben, alkotmányjogi panaszt nyújtott be az Alkotmánybírósághoz, mivel mind a hivatal létét, mind az azt megalapozó törvényt alkotmányellenesnek tartja.

"A TI Magyarország emellett vizsgálja annak a lehetőségét, hogy további jogi lépéseket tegyen a Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentésében található téves és alaptalan megállapításokkal szemben" - áll a közleményben.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×