eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Karácsony Gergely hivatalos Facebook-oldala

Újraszámlálás: 293 szavazattal nyert Karácsony Gergely

A Nemzeti Választási Bizottság pénteki nyilvános ülésén bejelentették a Kúria döntése miatt szükségessé vált voksújraszámlálás végleges eredményét, amely ellen azonban még mindig lehet fellebbezni. Az újraszámlálás után kiderült, hogy Karácsony Gergely kapta a legtöbb szavazatot, de az is, hogy a budapestiek többsége nem a jelenlegi főpolgármesterre voksolt.

Három napon át zajlott a héten a főpolgármester-jelöltekre június 9-én leadott érvényes szavazatok újraszámlálása, miután az Alkotmánybíróság július 5-i határozata szerint alaptörvény-ellenes volt a főpolgármester-választás eredményét megállapító június 26-i kúriai végzés, és a Kúriának új döntést kellett hoznia. A Kúria vasárnap közzétett végzésében az NVB korábbi határozatát részben megváltoztatva elrendelte a főpolgármester-választáson leadott összes érvényesnek nyilvánított szavazat átvizsgálását, újraszámlálását.

Karácsony Gergely 41 voksos győzelme az LMP-s támogatottságú, de civil jelölt Vitézy Dávid előtt jogilag tehát semmis volt már ezen a héten.

Az újraszámlálást követően az NVB péntek 11 órára hirdetett meg nyilvános ülést. Ezen először összefoglalták az elmúlt három nap történéseit, az újraszámlálás menetét, lefolyását.

Elhangzott az érvényes szavazatok összesített száma, majd közölték, 24 548 szavazatot adtak le összesen érvénytelenül.

Az érvényesen leadott voksok alapján a most közölt végeredmény szerint

  • Karácsony Gergelyre 371 538,
  • Vitézy Dávidra 371 245

szavazatot adtak le a választópolgárok Budapesten, a különbség tehát nőtt a győztes főpolgármester javára, szám szerint 293. A Mi Hazánk jelöltje, Grundtner András 38 984 szavazatot kapott, ami egyben azt is jelenti, hogy ezt is beleszámítva

a voksoló fővárosiak többsége nem Karácsony Gergelyre szavazott.

Az eredményt két további jogi fórumon még meg lehet támadni, a Kúrián és az Alkotmánybíróságon is.

Az ülésen több észrevételt is tettek az NVB tagjai:

  • még egyszer ilyen bizonytalan helyzet nem állhat elő szoros választási eredmény esetén sem
  • a mostani újraszámlálás alkalmával addig dolgoztak a szavazatok számlálói, amíg háromszor ki nem jött ugyanaz az eredmény
  • meg kell fontolni az online szavazás jogi keretei megteremtésének lehetőségét
  • a jogalkotásnak pontosabb jogszabályokat kell kidolgoznia a visszalépés esetére, illetve akár arra is, hogy miként kell eltüntetni egy, már kinyomtatott szavazólapon az utolsó pillanatban visszalépett jelölt nevét.

A végeredményt tartalmazó határozatot az ülésen résztvevő NVB-tagok egyhangúlag elfogadták.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×