Már 57 éve zajlik lomtalanítás Budapesten, amikor is a köztisztasági vállalat - jelenleg a Budapesti Közművek FKF Hulladékgazdálkodási Divíziója - kerületről kerületre haladva megszabadítja a lakosságot nagydarabos hulladékaiktól.
A feladat komoly, tavaly például bő 31 ezer tonna lomot gyűjtöttek össze, ami egy teljes budapesti kerület egész éves hulladékmennyiségének felel meg.
Idén február 12-én Csepelen (XXI. kerület) kezdődik az éves lomtalanítási program, majd Belváros-Lipótváros (V. kerület), Budavár (I. kerület) és a XVI. kerület következik.
Az FKF a lomtalanítási tervet, a körzeteket és a kapcsolódó tájékoztatást is a kerületi önkormányzatokkal egyeztetve szervezi.
Ahhoz, hogy ez a lakosság számára kényelmes szolgáltatás a környezeti szempontokat és a körforgásos hulladékgazdálkodás elvárásait is érvényesítse, a társaság kifejezetten kéri a lakosokat, hogy a lomtalanításra vonatkozó előírásokat tartsák be, és csak olyan holmit helyezzenek ki, ami nem gyűjthető szelektíven és amely nem károsítja a környezetet, tehát
kizárólag nagydarabos hulladék (például elhasználódott bútor, ágybetét, szőnyeg)
helyezhető ki.
Tilos a lomnak nem minősülő hulladékféleségek kihelyezése, például
- háztartási hulladék,
- szelektíven gyűjthető csomagolási hulladék,
- elektromos és elektronikai hulladék,
- építési-bontási törmelék,
- sitt,
- föld,
- síküveg,
- zöldhulladék,
- textil,
- az ipari vagy szolgáltatási tevékenységből származó hulladék,
- veszélyes hulladék (ezek egy része a lakosság számára rendelkezésre álló 18 budapesti szelektív hulladékgyűjtő-udvarban adható le, ahol újrahasznosításukról vagy környezetbarát módon történő ártalmatlanításukról szakemberek gondoskodnak).
A lomok elszállítását a meghirdetett időpontban történő kihelyezést követő napon végzik el a közterületeken. A Budapesti Közművek FKF Köztisztasági Divíziója a lomtalanítást követően elvégzi az úttest takarítását, de
az ingatlan előtti terület és járdaszakasz megtisztítása az ingatlan tulajdonosának, üzemeltetőjének, használójának kötelessége.
A lomok kikészítésének időpontjáról és módjáról a társaság előzetesen, írásban tájékoztatja az érintett lakosságot, akik FKF weboldalán, térkép segítségével is tájékozódhatnak a lakcímükre vonatkozó pontos lomkikészítési dátumokról.
Lomot kizárólag közterületre szabad kihelyezni - zöldterületre és parkoló autók mögé nem -, lehetőleg 18 óra után olyan helyre, ahol a gyűjtőjármű hozzáfér.
A lomhulladék mennyisége egyébként csökken - a szelektív gyűjtés terjedésével.
Lomtalanítás előtt érdemes végignézni a kidobásra szánt lomokat olyan szemmel is, hogy azok más számára még használhatók-e eredeti funkciójukban. Ha igen, úgy azok térítésmentesen leadhatók az FKF két Szemléletformáló és Újrahasználati Központjában (1151 Budapest, Károlyi Sándor utca 166. és 1186 Budapest, Besence utca 1/A.), ahonnan jelképes tárolási díjért bárki elviheti őket, akinek szüksége van rá. Barkácsoláshoz, hobbi lakberendezéshez is érdemes alapanyagok után kutatni itt; ezt felismerve a budapestiek évek óta nagy számban látogatják a központokat: 2023-ban több, mint 24 ezren tértek be a két újrahasználati központ valamelyikébe.
2024. január 1-től Budakalász, Dömös, Kisoroszi, Nagytarcsa és Visegrád településeken is a Budapesti Közművek FKF hulladékgazdálkodási divíziója végzi a hulladékok begyűjtését. Ennek részeként évente egy alkalommal, előre egyeztetett időpontban házhoz menő rendszerben lomtalanítási szolgáltatást is nyújt minden háztartás részére.