eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Pixabay

Speciális magyar módszerrel bukkantak erre a gigantikus darázsfészekre

Remek módszert sikerült találni az invazív, igen kártékony ízeltlábúak felkutatására.

Idén augusztusban fedezték fel Mosonmagyaróvár környékén az első ázsiai lódarázs-egyedeket a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Genetikai és Biotechnológiai Intézetéhez tartozó Festetics Bioinnovációs Csoport méhészeti kutatói - írja a sonline.hu cikke alapján a sokszinuvidek.24.hu. A felfedezést követően azonnal elindították a fajjal kapcsolatos vizsgálatokat, illetve nekiláttak egy olyan szerkezet megtervezésének, amellyel be lehet mérni a fészkeket.

A beszámoló szerint a lódarázsfészkek felkutatásának az egyik legjobb módja a rádiótelemetria alkalmazása. A projekt vezetője Kolics Balázs, a Festetics Bioinnovációs Csoport nagyatádi tudományos főmunkatársa volt, és több somogyi szakember is megkapcsolódott a munkába, a MATE részéről Sipos Tamás.

Céljuk a darázsfészek mielőbbi megtalálása volt, melyet úgynevezett kémkaptárak segítségével és csapdák kihelyezésével próbáltak megvalósítani.

A fészket végül sikeresen lokalizálták rádiótelemetriás módszer segítségével.

Az ázsiai lódarazsak esetén a terjedés lassítására a fészkek eltávolítása a legjobb módszer, ebben egy darázsbefogásra szakosodott holland-belga cég munkatársai segédkeztek. A MATE kutatói rádiótelemetria alkalmazása mellett méhész önkéntesekkel is keresték a fészket, amelyet végül egy YUPITERU MVT-7100 rádiószkennerrel, saját készítésű antennával és a darázsra szerelt jeladóval találtak meg.

Az egyedi antenna elkészítésében Hosszú József, nagyatádi rádióamatőr vállalta a legnagyobb munkát, aki, mint mondta,

ötven éve foglalkozik ezzel, a technikai kivitelezés teljes egészében az ő érdeme.

Ezen kívül a vevőberendezést is ő állította össze, amely az ázsiai lódarázsra szerelt adóról fogadta a jelet. A rovar testére erősített berendezést egy német cég gyártotta le 4-szer 5 milliméteres méretben, ennek segítségével találták meg a rendkívül kártékony rovarféle fészkét.

A cikk emlékeztet rá, hogy az ázsiai lódarázs mezőgazdasági kártevőként elsősorban a méhészetben okoz károkat, ahol megjelenik, ott jelentősen lecsökken a rovarok száma. A fészek egyedszáma kétszer-háromszor, a kolóniák száma pedig ötször nagyobb, mint a hazai lódarázsé.

(A kép illusztráció.)

Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×