Szeptember végétől az elmúlt évek legfontosabb változása áll be a budapesti közlekedés intézményrendszerében, miután fontos mérföldkövet jelentő cégátalakításról döntött június végén a fővárosi közgyűlés – írja a vg.hu.
A fővárosi közgyűlés döntése alapján ugyanis szeptember végi határidővel kikerül a Budapest Közút a BKK felügyelete alól, és átkerül a fővárosi önkormányzat közvetlen tulajdonába.
A változást javasló előterjesztésben az átalakítás okairól szóló indoklásként többek között az szerepel, hogy BKK belső ellenőrzési jelentése a BKK és a Budapest Közút közötti feladatmegosztással kapcsolatban olyan megállapításokat tett, amelyek szerint a két társaság közötti korábbi tulajdonosi és szerződéses konstrukció belső ellentmondásokat hordozott magában. A városvezetés emellett azzal is indokolta még a függetlenítő lépést, hogy ezzel a két cég közötti feladatmegosztás észszerűbbé, az irányítási viszonyok pedig hatékonyabbá válnak.
Külön kiemeli a rendelet, hogy a változtatás értelmében egy társaságnál szükséges koncentrálni a taxikkal kapcsolatos feladatokat az eszközökkel és a humán erőforrással együtt. A fővárosi döntéshozó magyarázat szerint a taxis üzletág egy kézbe való telepítésével a közfeladat ellátása hatékonyabb, az ügyintézés pedig érdemben egyszerűbb lesz, ami az adminisztratív terhek csökkentését és a piacra lépés megkönnyítését is elősegíti majd.
Azt egyelőre még hivatalosan nem lehet tudni, hogy a szétválás után a Budapest Közút vagy a BKK viszi-e majd a jövőben a taxiszolgáltatás felügyeletét. A vg.hu feltételezése szerint a változtatással feltehetően a Budapest Közúthoz kerül majd a fővárosi taxiszolgáltatások feletti felügyelet joga.