A 444.hu híradása szerint felmondott a Kőbányai Szent László Gimnázium angoltanára, Tóth Viktor, aki kiállásával télen - a sztrájklehetőség hiányában - elindította a polgári engedetlenségi mozgalmat, amelyhez pályatársai ezrei csatlakoztak később.
Tóth Viktornak a felesége is pedagógus, három gyermeket nevelnek, így nyilatkozata szerint egyiküknek előbb-utóbb biztosan meg kellett hoznia a pályaelhagyásról szóló döntést. "Egészen idáig mindig erősebb volt bennem a hivatástudat, felülírta az anyagi szempontokat" - közölte.
Már a választások előtt megfogalmazta magában, hogy ha nincs kormányváltás, elhagyja a pályát. 23 évig volt pedagógus, kiégést érez.
Első, egy napos akciójához akkor 12 kollégája csatlakozott. Másnap egy másik neves budapesti gimnáziumban, a Kölcseyben hirdetett polgári engedetlenségi akciót húsz tanár, csütörtökön a Budaörsi Illyés Gyula Gimnáziumban pedig a 68 fős tantestületből 48-an álltak ki. Innen pedig elindult a lavina. A tanárok a tiltakozás során bérrendezést és önálló oktatási minisztériumot követeltek.
Ismert, az oktatási területet a kormányalakítás után Pintér Sándor belügyminiszter alá szervezték, aki jelezte, nem ismeri el a polgári engedetlenség intézményét, fegyelmi kérdésnek tekinti azt.