eur:
411.23
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Pokorni Zoltán, a XII. kerület polgármestere az Ostrom 75 című kiállítás sajtótájékoztatóján az I. kerületi városházán 2020. február 7-én. Közös kiállítással emlékezik Budapest 1944-es ostromára az I., a II. és a XII. kerület önkormányzata. A tárlat február 8-tól 11-ig öt helyszínén, a Kapisztrán téren, az Ördögárok mellett az Akadémia Parknál, a Széll Kálmán téren, a Széna téren és a Városmajorban nyolcvan fényképen mutatja be az ostrom napjait.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Új emlékművet állítottak a II. világháború XII. kerületi áldozatainak

Az önkormányzat történész szakértők bevonásával felülvizsgálta a helytelen névfeltüntetés miatt is vitatott emlékmű helyzetét, és pályázatot írt ki a Turul-szobor helyszínének átépítésére.

Új emlékművet avattak fel csütörtökön a második világháború XII. kerületi áldozatainak emlékére – mondta Pokorni Zoltán, a Hegyvidék polgármestere. A Hegyvidéki önkormányzat már korábban úgy döntött, hogy megszünteti a turulszobros emlékművet mint világháborús emlékművet, leveszi az áldozatok neveit, hiszen ez a szimbólum alapvetően inkább hadisírok jelképeként szolgált, itt pedig többségében civil, főként zsidó áldozatokról van szó.

"A Városmajor azért is jött szóba az új szobor helyeként, mert itt,

a Városmajor környékén voltak azok a tömeggyilkosságok, ahol ortodox zsidó szeretetotthont, kórházat, rendelőintézetet gyújtottak fel, betegeket öltek meg a nyilasok

1945 januárjában – ha úgy tetszik, ez volt a fókusza a tömeggyilkosságoknak" – mondta a polgármester.

Az önkormányzat által évekkel ezelőtt kiírt pályázatra közel harminc művész jelentkezett különböző szobrokkal, emlékmű-javaslatokkal. A szakmai zsűri Mohácsi András javaslatát fogadta el, és ezt az emlékművet állították föl a Jézus Szíve templom előtti kertben.

Feltüntették rajta valamennyi áldozat nevét.

"A nevekkel is komoly gond volt a talapzaton, hiszen

nem szerepeltek rajta zsidó áldozatok

– ők nem hegyvidéki polgárok voltak akkor, de hát itt ölték meg őket –, illetve szerepeltek rajtuk olyanok, akik háborús bűnt követtek el vagy egy nyilaskeresztes párt tagjai voltak. Az ő nevüket eltávolítottuk már korábban az előző szoborról, és természetszerűleg ide sem kerültek fel."

Pokorni Zoltán biztos benne, hogy az új alkotás alkalmas arra, hogy ott együtt emlékezzenek a szerettekről, elhunytakról, és "ez az emlékezésen talán megóvhat minket a bűnöktől, a háborús konfliktusoktól és mindattól a szörnyűségtől, ami anno a II. világháborúhoz vezetett".

Az emlékmű két hatalmas szürke gránit oszlopból áll, amelyek teteje angyalszárnyat vagy égre nyúló kezet ábrázol – nem egy figuratív emlékműről, hanem egy emlékkőről van szó. Részben ez is a dolga, hogy különböző jelentéssíkokat hozzon létre. Az alsó negyedében-ötödében fém abroncsok mélyednek a kőbe, mintha belefeszülnének, és ezeken vannak kivésve a nevek – sok száz név –, illetve az emlékmű célját jelölő felirat – írta le a helyszínt a polgármester.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×