A használt sütőolaj veszélyes hulladéknak számít, biztonságos leadására lehetőség van a Mol több mint 350 töltőállomásán - hívta fel a figyelmet a vállalat annak kapcsán, hogy húsvétkor a háztartások az átlagosnál nagyobb mennyiségben használnak zsiradékot, amelyet megfelelő módon gyűjtve és leadva újra lehet hasznosítani.
Mint írták, a Mol sütőolaj-gyűjtő programja 2011-ben indult, azóta a lakosság mintegy 3 millió liter használt sütőolajat adott le.
A lefolyóba vagy a szemétbe öntött használt étolaj károsítja a környezetet,
összegyűjtése és feldolgozása ezért elsődleges környezeti érdek - emlékeztettek.
- A sütőolaj a csővezetékek falára lerakódva a csatorna dugulását okozza,
- a háztartási szemétbe öntve nehezen lebomló anyagként jelenik meg a hulladéklerakókban.
- Ha az élővizekbe jut, a víz felszínén úszva meggátolja az oxigénfelvételt, így elpusztítja a vízi élőlényeket.
- Egy liter sütőolaj akár 1 millió liter ivóvizet is elszennyezhet.
A Mol töltőállomásain egyszerűen, gyorsan és környezetbarát módon leadható a használt étolaj - jelezték.
- Mivel háztartási mennyiségről van szó, egyszerre legfeljebb 10 liter adható le.
- Nem kell extrán leszűrni, a sütéskor keletkezett ételmaradvány benne maradhat, de a sütőolaj nem lehet más hulladékkal, anyaggal vagy vegyszerrel szennyezett.
- Leadható például használt műanyag palackban vagy befőttesüvegben, és a töltőállomásokon kérhető a kútkezelő segítsége.
A leadott sütőolajat a Biofilter Zrt. gyűjti össze, és tisztítás után eljuttatja a Rossi Biofuel komáromi üzemébe, ahol bioüzemanyagot gyártatnak belőle. Ennek köszönhetően környezetre káros hulladék helyett újrahasznosított, környezetbarát termék lesz belőle, amelyet a Mol százhalombattai finomítójában használnak fel biokomponensként a gázolaj gyártásához - közölte a vállalat.