eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 6. szombat Csaba
social and emotional distancing caused by the coronavirus pandemic, multiracial group of people isolated each on his smartphone, communication with the virtual world, the new normal way of life
Nyitókép: Andrea Migliarini/Getty Images

Péterfalvi Attila: jogszerűtlen védettséghez kötni a kollégiumi beköltözést – egy kivétellel

A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság szerint jelenleg nem kérhetik jogszerűen a felsőoktatási intézmények a koronavírus elleni védettség igazolását a kollégiumi elhelyezés feltételeként. Péterfalvi Attilát, a NAIH elnökét kérdezte az InfoRádió.

A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) a sajtóból értesült arról, hogy bizonyos kollégiumokban védettség tényéhez kötik a beköltözést, illetve korábban egy egyetemista fordult hozzájuk hasonló kérdéssel, miszerint lehet-e kollégiumi elhelyezést védettséghez kötni – mondta Péterfalvi Attila az InfoRádióban.

A hatóság állásfoglalása a beadványra az volt, hogy

lehet, ha jogszabály rendeli el ennek a lehetőségét.

Tehát jogszabályi rendelkezés a feltétele egy ilyen kötelező adatkezelésnek – magyarázta a szakember.

Közleményük azt is tartalmazta, hogy nincs tudomásuk olyan jogszabályi rendelkezésről, amely elrendelné az adatvédelmi hatóságnak a kötelező adatkezeléseket. „Nem érkezett ilyen jogszabályi rendelkezés véleményezésre, lehet hogy elfelejtették megküldeni” – mondta Péterfalvi Attila, és azt is megjegyezte, normál esetben az adatkezelés törvényhez között, amit az egészségügyi vészhelyzetben egy kormányrendelet pótolhat, tehát

ilyenre szükség van, hogy az egyetemek jogszerűen kérjék a védettség igazolását a kollégiumi beköltözéshez.

A NAIH elnöke arra is kitért, miután több alkalommal is már fölmerült hasonló kérdés, és az egészségügyi, különleges adatok szabályozására vonatkozó elveket, illetve konkrét feltételeket az Európai Unió adatvédelmi rendelete, a GDPR 9. cikkelye szabályozza. Hasonló kérdés volt korábban, hogy például a munkáltató kérheti a dolgozótól a védettség tényét, amivel kapcsolatban a hatóság állásfoglalása az volt, hogy a Munka Törvénykönyvében, illetőleg a munkaegészségügyi szabályok törvényi rendelkezési szabályaiból levezethető, hogy a munkáltató kockázatelemzés alapján, tehát nem általánosan, meghatározhat olyan munkaköröket, amelyeknél a védettségi tényének igazolását kéri, "de itt van egy jogszabály, törvényi rendelkezés, amiből levezethető”.

Az egyetemek vonatkozásában a felsőoktatási törvényből ez nem vezethető le, nincs ilyen hasonló szabály

– hangsúlyozta Péterfalvi Attila. Ahol eltérés mutatkozhat, az speciálisan az orvosi egyetemek: az egészségügyben, abban az esetben, ha a hallgatónak szakmai, gyakorlati képzése egészségügyi ellátó intézményben történik, nyilván megkövetelhető a hatályos jogszabályi rendelkezések alapján a védettség ténye. Ebben az esetben a kollégium elhelyezésnél kérhető, de csak azért, mert ezek a hallgatók az egészségügyi intézményekbe is bemennek és ott is folyik a képzésük – magyarázta a szakember. Egyéb felsőoktatási intézményeknél nincs ilyen szabály, amely igazolhatná ezt.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Ukrajna újjáépítésének és stabilizációjának sikere szorosan összefonódik a nemzetközi támogatás és a helyi reformok hatékonyságával. Az országnak stratégiai lépéseket kell tennie a gazdasági diverzifikáció, a humán tőke fejlesztése és az infrastrukturális modernizáció terén, hogy hosszú távú fenntartható fejlődést érjen el – vélik el a Centre for European Policy Studies kutatói, akiknek friss jelentése szerint a további nemzetközi, főként piaci befektetések legkomolyabb visszatartó ereje nem a háború, hanem a szükséges politikai reformok végrehajtása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×