eur:
410.54
usd:
391.8
bux:
79733.48
2024. november 25. hétfő Katalin
social and emotional distancing caused by the coronavirus pandemic, multiracial group of people isolated each on his smartphone, communication with the virtual world, the new normal way of life
Nyitókép: Andrea Migliarini/Getty Images

Péterfalvi Attila: jogszerűtlen védettséghez kötni a kollégiumi beköltözést – egy kivétellel

A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság szerint jelenleg nem kérhetik jogszerűen a felsőoktatási intézmények a koronavírus elleni védettség igazolását a kollégiumi elhelyezés feltételeként. Péterfalvi Attilát, a NAIH elnökét kérdezte az InfoRádió.

A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) a sajtóból értesült arról, hogy bizonyos kollégiumokban védettség tényéhez kötik a beköltözést, illetve korábban egy egyetemista fordult hozzájuk hasonló kérdéssel, miszerint lehet-e kollégiumi elhelyezést védettséghez kötni – mondta Péterfalvi Attila az InfoRádióban.

A hatóság állásfoglalása a beadványra az volt, hogy

lehet, ha jogszabály rendeli el ennek a lehetőségét.

Tehát jogszabályi rendelkezés a feltétele egy ilyen kötelező adatkezelésnek – magyarázta a szakember.

Közleményük azt is tartalmazta, hogy nincs tudomásuk olyan jogszabályi rendelkezésről, amely elrendelné az adatvédelmi hatóságnak a kötelező adatkezeléseket. „Nem érkezett ilyen jogszabályi rendelkezés véleményezésre, lehet hogy elfelejtették megküldeni” – mondta Péterfalvi Attila, és azt is megjegyezte, normál esetben az adatkezelés törvényhez között, amit az egészségügyi vészhelyzetben egy kormányrendelet pótolhat, tehát

ilyenre szükség van, hogy az egyetemek jogszerűen kérjék a védettség igazolását a kollégiumi beköltözéshez.

A NAIH elnöke arra is kitért, miután több alkalommal is már fölmerült hasonló kérdés, és az egészségügyi, különleges adatok szabályozására vonatkozó elveket, illetve konkrét feltételeket az Európai Unió adatvédelmi rendelete, a GDPR 9. cikkelye szabályozza. Hasonló kérdés volt korábban, hogy például a munkáltató kérheti a dolgozótól a védettség tényét, amivel kapcsolatban a hatóság állásfoglalása az volt, hogy a Munka Törvénykönyvében, illetőleg a munkaegészségügyi szabályok törvényi rendelkezési szabályaiból levezethető, hogy a munkáltató kockázatelemzés alapján, tehát nem általánosan, meghatározhat olyan munkaköröket, amelyeknél a védettségi tényének igazolását kéri, "de itt van egy jogszabály, törvényi rendelkezés, amiből levezethető”.

Az egyetemek vonatkozásában a felsőoktatási törvényből ez nem vezethető le, nincs ilyen hasonló szabály

– hangsúlyozta Péterfalvi Attila. Ahol eltérés mutatkozhat, az speciálisan az orvosi egyetemek: az egészségügyben, abban az esetben, ha a hallgatónak szakmai, gyakorlati képzése egészségügyi ellátó intézményben történik, nyilván megkövetelhető a hatályos jogszabályi rendelkezések alapján a védettség ténye. Ebben az esetben a kollégium elhelyezésnél kérhető, de csak azért, mert ezek a hallgatók az egészségügyi intézményekbe is bemennek és ott is folyik a képzésük – magyarázta a szakember. Egyéb felsőoktatási intézményeknél nincs ilyen szabály, amely igazolhatná ezt.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×