eur:
408.05
usd:
375.1
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay.com

Szakértő: csak óvatosan a dízelautók fűnyíróelv szerinti kitiltásával

A Fővárosi Közgyűlés még idén dönthet arról, hogy mikor vezetik ki a korszerűtlen besorolású autókat Budapesten. A Vezess.hu újságírója szerint környezetvédelmi szempontból ez egy indokolt lépés lehetne, de szmogriadó esetén egyébként is megvan erre a jogszabályi háttér, másrészt az áruszállító kisteherautók kitiltása komoly gondot jelenthet az áruellátásban.

Szörényi András emlékeztetett: ha azt vizsgáljuk, hogy mely autók növelik jobban a felmelegedést, vagyis melyeknek nagyobb szén-dioxid-kibocsátása, akkor a dízelautók kifejezetten jól teljesítenek, hiszen keveset fogyasztanak, kevesebb üzemanyag elégetéséből – arányaiban körülbelül 15 százalékkal – kevesebb szén-dioxidot bocsátnak ki, mint a benzinesek. Ugyanakkor, ha a tényleges károsanyag- kibocsátást vesszük alapul, akkor a 2018 előtti dízeles autók lényegesen környezetszennyezőbbek, mint a kortárs benzinesek.

Van, amiben a dízelmotorok mindig is jobbak voltak a benzineseknél, és van, amiben sokáig rosszabbak,

de ez csak a 2018-ig értékesített személyautókra igaz – foglalta össze a Vezess.hu újságírója.

A szakember óva intene attól, hogy fűnyíróelv szerint tiltson ki bármilyen technikájú autót. Nyilván egyszerűen kommunikálható, hogy a bizonyos kor feletti dízelautók tűnjenek el a városból, ami környezetvédelmi szempontból helyes lépés lehet, de szmogriadó esetén a 2015 előtti dízelautók amúgy is ki vannak tiltva a fővárosból, vagyis ha a légszennyezettség aktuálisan indokolja, a jogszabályi háttér lehetőséget kínál a régi benzinesek, illetve az Euro4-es motorú dízelek forgalmi korlátozására.

A Vezess.hu újságírója arra is kitért, ha a belvárosi áruszállítást, a rövid távú terítő fuvarokat át lehetne tenni elektromos furgonokra, az rengeteget számítana, „de ennek ma még nyoma sem látszik”, hiszen az elektromos hajtású 3,5 tonnás kis teherautók piaci elterjedtsége egyelőre minimális. Pedig ezek az áruszállításra használt kisteherautók azok, amelyek a légszennyezettségért és a forgalom zöméért a felelősek, plusz ezek állapota jellemzően a dízel személyautókénál is rosszabb.

Szörényi András hozzátette: 2018-tól az Euro 6d-Temp, illetve aztán a most érvényes Euro 6d kipufogógáz-szabványok kikényszerítették, hogy az autókat nem elég laborban mérni, mint régen, ami a csalásokra is módot adott,

2018 után mind a dízeles, mind a benzines autók igazoltan tiszták.

Ráadásul nem csak egy pillanatfelvételről van szó, hiszen – szúrópróbaszerűen – nagy futásteljesítményt követően is igazolni kell tudni, hogy az autók kipufogógáz-ártalmatlanító rendszere még működőképes. Ennek megfelelően a szakértő a 2018 utáni dízeleket sehonnan nem tiltaná ki, mert ezek igazoltan csekélyebb környezetszennyezéssel működnek, és sokszor tisztább kipufogógázt engednek ki, mint amit beszívtak a motorba.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×