eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Pixabay

Pedofilellenes törvény: 13 ország ellene, 13 nem

Szerdán Áder János értékelése nyomán eldőlt, hogy kihirdetik a pedofil bűnelkövetőkkel kapcsolatos magyar törvényt. Az új szabályozás megosztotta a tagállamokat az uniós országok általános ügyekért felelős minisztereinek keddi találkozóján.

Június 15-én, a tavaszi ülésszak utolsó munkanapján fogadta el az Országgyűlés a pedofilok büntetésén, továbbá az iskolai szexuális felvilágosítás és a reklámokra vonatkozó szabályozást is módosító javaslatot, 157 igen, 1 nem és 0 tartózkodás mellett. Vagyis az ellenzék egy része is igent mondott rá, köztük a jobbikos képviselők, míg a DK, az MSZP, a Párbeszéd és az LMP képviselőcsoportja bojkottálta a szavazásokat, mert álláspontjuk szerint a jogszabállyal a kormányoldal összeköti a pedofília elleni küzdelmet a meleg közösség megbélyegzésével. A heteroszexuális és LMBTQ közösségek is felháborodva fogadták az új szabályozást.

Az elfogadott törvény szövege, amely számos meglévő törvényt módosít, szerda este meg is jelent a Magyar Közlönyben, miután szerdán Áder János szerdán elrendelte a kihirdetését. Értékelése szerint a törvény 18 év felettiek alkotmányos jogait nem korlátozza, a 18 év alattiak védelmére vonatkozó alkotmányos kötelezettséget viszont kiteljesíti.

Az új magyar szabályozás téma volt kedden az uniós tagországok általános ügyekért felelős minisztereinek találkozóján, ahol a 7-es cikk szerint eljárás részeként tárgyaltak a magyar (és a lengyel) jogállamisági helyzetről, számos témát érintve az igazságszolgáltatás függetlenségétől a médiaszabadságig.

Az ülésen 13 ország ítélte el, hogy a magyar kormány betiltotta a homoszexualitás ábrázolását a kiskorúak számára, és felszólították az Európai Bizottságot, hogy tegyen lépéseket a megítélésük szerint diszkrimináló törvény miatt.

  • A törvény elfogadását elítélte: Belgium, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Németország, Írország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Hollandia, Spanyolország és Svédország,
  • nem ítélte el: Ausztria, Bulgária, Ciprus, Csehország, Lengyelország, Málta, Olaszország, Portugália, Románia, Görögország, Horvátország, Szlovákia, Szlovénia.

Nyilatkozatában a 13 ország kijelentette, hogy a módosítások nincsenek összhangban az európai szabályokkal. Úgy vélik, a módosítások „megsértik a véleménynyilvánítás szabadságát, korlátozva a véleményalkotás, valamint az információk befogadásának és továbbításának szabadságát a közhatalom beavatkozása nélkül” - tudósított a Politico, hozzátéve: az ellenzők értékelése szerint az LMBTQ+ emberek „megbélyegzése” a méltósághoz fűződő alapvető joguk egyértelmű megsértését jelenti.

A magyar törvény parlamenti elfogadása emellett nemzetközi nyilatkozatsorozatot indított el, kritizálta Angela Merkel német kancellár, valamint Leo Varadkar ír miniszterelnök-helyettes, aki maga is homoszexuális, továbbá szégyenletesnek nevezte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.

Utóbbinak a magyar kormányfő külön is válaszolt, szégyenletesnek nevezve, hogy a bizottsági elnök elfogulatlan vizsgálat nélkül tesz közzé elfogult, politikai véleményt.

Magyarország kormánya többször is megvédte a jogszabályokat, leszögezve, hogy annak célja a gyermekek és a szülők jogainak védelme.

Orbán Viktor részletesen beszélt erről az ügyről a dpa német hírügynökségnek, hangsúlyozva, hogy a gyermekek felvilágosítása mindenképp a szülőre tartozik, a pedofília elleni küzdelem viszont az állam feladata. Hangsúlyozta, hogy míg a kommunizmus idején Magyarországon üldözték a homoszexuális embereket, "ma az állam nemcsak garantálja, hanem aktívan védelmezi is a homoszexuálisok jogait", hiszen az egyéni szabadság a legfőbb érték.

Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 24. 17:15
×
×
×
×