A járványhelyzet kezelése miatt kérte a vészhelyzet 90 napos meghosszabbítását a parlamentben a kormányfő. Az Országgyűlés már a jövő héten szavazhat az ügyben, miután a képviselők ma kétharmados többséggel megszavazták az előterjesztés sürgős tárgyalását. Orbán Viktor napirend előtti felszólalásában kiemelte: a járványadatok újra növekedést mutatnak, részben az egyre jobban terjedő vírus-mutációk miatt. Úgy vélte: május végéig 3,5 millió emberrel többet tud beoltani Magyarország a koronavírus ellen, mintha csak nyugati vakcinára támaszkodott volna. A kormányfő ismét a tömeges oltásoktól tette függő a járványügyi korlátozások enyhítését. Újra szólt a gazdasági akcióterv elindításáról is.
Érzéketlennek minősítették a kormány válságkezelését az ellenzéki pártok a parlamentben.Az MSZP a felhatalmazási törvény nem megfelelő használatát és az elhibázott gazdaságpolitikát emelte ki. A DK az óriási bizonytalanságra, egyes szektorok drámai kitettségére hívta fel a figyelmet. A Jobbik szerint biztosítani kell a szabad vakcina választás lehetőségét, segíteni az arra rászoruló ágazatokat. Az LMP az egészségügy, a munkavállalók az idősek, a rászorulók és az önkormányzatok támogatását hiányolta. A Párbeszéd a rossz munkaerőpiaci helyzetet, a tb ellátás megváltoztatását és a magas államadósági szintet kifogásolta.
Kedden érkezik az első kínai oltóanyag-szállítmány, a Sinopharm vakcinájából 550 ezer adagot vár a Nemzeti Népegészségügyi Központ. Emellett Szputnyik és Pfizer vakcinából is jön utánpótlás - közölte az országos tisztifőorvos. Müller Cecília az operatív törzs tájékoztatóján megerősítette, hogy a kínai vakcinán a Népegészségügyi Központ megkezdi az úgynevezett felszabadító vizsgálatot, ezután tudják az orvosok rendelkezésére bocsátani a vakcinát. Emellett a főváros után már vidéken is elérhetővé válik a Szputnyik oltóanyaga. Maximális kapacitással közel 1 millió ember beoltása válhat lehetővé 1 hét alatt.
Az osztrák szigorítás után a határátkelés gyorsabbá és rugalmasabbá tételét kéri Ausztriától Magyarország - közölte a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter a határmenti választókerületek országgyűlési képviselőivel tartott egyeztetése után elmondta: a múlt hét közepén bevezetett szigorítás az Ausztriába járó ingázóknak is komoly nehézségeket okozott. Hozzátette: egyeztetni fog a határvédelemért felelős belügyminiszterrel, hogy egy-két határátkelőhelyen a magyar ingázók munkába járási és hazatérési időpontjaihoz igazítsák a nyitvatartási időket.
A német hatóságok minden második embert visszafordítottak a Csehországgal és az ausztriai Tirollal közös határszakaszon a koronavírus-járvány miatt elrendelt új beutazási korlátozásokra hivatkozva. A hivatalos adatok szerint ez körülbelül 5 ezer utazót érintett. A korlátozások komoly közlekedési fennakadásokhoz vezettek, és sok Németországban dolgozó külföldi munkáját ellehetetlenítették. A Németországban dolgozó külföldiek közül csak az úgynevezett rendszerszintű fontosságú munkakörben dolgozókat engedik be.
Továbbra is zárva maradnak Ausztriában az éttermek, hotelek, színházak és mozik. A korlátozások további enyhítése valószínűleg csak húsvét körül várható. Ezt azután jelentette be Sebastian Kurz osztrák kancellár, hogy a szakértőkkel, az ellenzékkel és a tartományfőnökökkel egyeztetett. A kormány a koronavírus brit és dél-afrikai mutációjának gyorsabb terjedésétől tart.
Óvatos üteműnek, de egyben visszafordíthatatlannak nevezte a gazdaság megnyitását Boris Johnson brit kormányfő. Nagy-Britanniában öthavi mélypontra csökkent az újonnan kiszűrt koronavírus-fertőzések száma. Az egészségügyi minisztérium adatai szerint egy nap alaptt 10 ezer alatti volt új fertőzöttek száma, míg az év elején még szinte minden nap messze meghaladta a 60 ezret.
Elrendelte az orosz vakcinák új vírusváltozatokkal szembeni hatékonyságának ellenőrzését Vlagyimir Putyin államfő. A felülvizsgálatnak ki kell terjednie arra is, hogy az oltóanyagokkal kapcsolatban szükség-e van-e további kutatásokra. Az erről szóló jelentést az elnök számára március 15-ig kell elkészíteni. Oroszországban eddig két vakcinát jegyeztek be,.
Engedélyezte a brit-svéd AstraZeneca koronavírus elleni oltóanyaga sürgősségi felhasználását a WHO. A szervezet ezzel tovább bővítette a viszonylag olcsó vakcinákhoz való hozzájutást a fejlődő országokban. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója ugyanakkor a termelés bővítését sürgette. Az Egészségügyi Világszervezet célja, hogy 2021 végére a világ lakosságának 20 százalékát beoltsák koronavírus elleni vakcinával.