eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Facebook/Karácsony Gergely

Karácsony Gergely: a túléléshez a tartalékainkat szinte teljesen fel kell élnünk

A főváros nettó befizetője lett a központi költségvetésnek - mondta a főpolgármester.

A túlélés költségvetése lesz a 2021-es fővárosi büdzsé - mondta a főpolgármester a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnökségi ülése előtt tartott sajtótájékoztatón. Karácsony Gergely közölte: a fővárosi önkormányzat elkészítette és szerdán benyújtotta Budapest jövő évi büdzséjét, amely "a túlélés költségvetése lesz", legalábbis remélik, elérik azt a célt, hogy biztosítani tudják a közszolgáltatásokat. Az önkormányzati szövetség minden tagja nagy kihívásokkal néz szembe, és hasonló módon készülnek a jövő évi költségvetésre - tette hozzá.

A főpolgármester szerint olyan nehézségek vannak az önkormányzati rendszeren, amelyek megkérdőjelezik, hogy az önkormányzatok el tudnak-e látni minden feladatot az elkövetkező egy évben.

Közölte, a fővárosi önkormányzat a legnagyobb bevételkiesést szenvedi el az önkormányzatok közül. Három dologgal küzdenek egyszerre:

  • a koronavírus-járvánnyal,
  • a válsággal és
  • a kormányzati megszorításokkal.

Ezek nagyjából egyforma mértékben csorbítják azt a mozgásteret, amely a főváros költségvetését meghatározza.

Karácsony Gergely azt mondta, ha a legfontosabb bevételeket összehasonlítják az elmúlt éviekkel és a kormányzati megszorításokat is figyelembe veszik, akkor fővárosi önkormányzatnak 2021-ben kevesebb bevételből kellene ugyanazokat a szolgáltatásokat nyújtani mint 2013-ban.

A főváros nettó befizetője lett a központi költségvetésnek - jelentette ki a főpolgármester. Azt mondta: az előző főpolgármester, Tarlós István idején a főváros által kapott támogatásokból és a befizetett adókból egy pozitív, 11 milliárd forintos szaldó jött ki, ez 2021-ben mínusz 6 milliárd forint.

Karácsony Gergely a költségvetési tervezetről szólva elmondta, most a rendkívüli jogrendben is, amikor a polgármestereknek egyszemélyi döntési jogkörük van,

csak olyan döntés születhet, amely a Fővárosi Közgyűlés többségének támogatását bírja.

A jövő évi büdzsé tervezete "nagyon nehéz körülmények között, de azért biztosítja a városi közszolgáltatások finanszírozását, és megtesznek mindent, hogy a városlakók ne szenvedjenek kárt a kormányzati megszorítások és a válság hatásai miatt - mondta.

A főpolgármester kitért arra is, ha megegyezés születik az Magyarországgal és Lengyelországgal az uniós költségvetés ügyében, akkor is fenntartják azon álláspontjukat, hogy a helyreállítási alap pénzeinek felhasználásába be kell vonni az önkormányzatokat.

Kérdésre válaszolva Karácsony Gergely úgy fogalmazott: "ahhoz, hogy 2021-et túléljük (...), a pénzügyi tartalékainkat szinte teljes mértékben fel kell élnünk". Ez azt jelenti, hogy 2022-ben vagy a kormány hozzáállása változik meg Budapesthez, vagy a kormány. Valamelyiknek változnia kell, mert különben a főváros 2022-ben már nem tudja biztosítani a közszolgáltatásokat - jelentette ki a főpolgármester.

Közös javaslatot tehetnek az önkormányzatok

Gémesi György, a MÖSZ elnöke, Gödöllő polgármestere elmondta, közös javaslat is készülhet a kormányzat részére, hogy milyen megoldásokat lehet bizonyos adónemek kiváltására biztosítani. Példaként említette, hogy egy javaslat lehet a személyi jövedelemadó önkormányzatoknak való visszaadása, amely korábban már létezett.

Szerinte

"több mint barátságtalan" volt a kormány azon döntése,

hogy a helyi adók emeléséről sem lehet szól. Úgy ítélik meg, hogy ez önkormányzati alapjogot sért, hiszen a helyi adó mértékét jogszabály szabályozza, az abban meghatározottak fölé nem lehet menni, de az önkormányzat maga döntheti el, hogy a szabályozott kereten belül milyen mértékben kíván élni a helyi adóval - mondta Gémesi György hozzátéve, hogy ezt a lehetőséget vette el a kormányzat az önkormányzatoktól.

Közölte, a MÖSZ támogatja a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségéhez hasonlóan azt, hogy az önkormányzatok forduljanak az Alkotmánybírósághoz, és megfelelő formában érvényesítsék az érdekeiket, hogy adott esetben élhessenek bizonyos adónemekkel, amelyek nem a lakosság és a kisvállalkozások terheit növelnék.

Nyirati Klára (Sikeres Bajáért Egyesület) Baja polgármestere arról beszélt, hogy a kormány önkormányzatokat érintő pályázati politikájával bizonyos településeket büntet. "A cél a nem fideszes önkormányzatok kivéreztetése", ellehetetlenítése - fogalmazott. Hozzátette: járvány van és elviszik a bevételeiket, az önkormányzatok pedig számtalan többletfeladatot kénytelenek ellátni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×