Az AstraZeneca védőoltásának több nagy előnye is van riválisaival szemben
A koronavírus elleni küzdelemben az ellenszérum látszik a döntő megoldásnak. A járvány egyelőre változatlanul terjed, Magyarországon egy nap alatt négyezer négyszázzal nőtt a megbetegedések, kilencvenhattal a halálozások száma, Nagy-Britanniában közel 23 ezer új beteg van és ötszáz halálos áldozat.
A diákmunkának sem igazán kedvezett a járvány
Az idén a tavalyinál 30 százalékkal kevesebb diák tudott itthon dolgozni, vagyis 120 ezren tudtak hosszabb–rövidebb időre munkába állni.
Szombati adatok: elhunyt 121 ember
125 ezer fölött az aktív fertőzöttek száma Magyarországon.
Újra befurakodott a vírus Donald Trump családjába
Ifjabb Donald Trump produkált pozitív koronavírusteszt-eredményt. Tünetmentes, karanténban van. Ő irányítja a család cégbirodalmát.
Pfizer, Moderna: mire képesek a hírvivő megszelídítői?
A tüskefehérje genetikai kódja segítségével hoz létre immunitást a Moderna és a Pfizer vakcinája: így működik majd pontosan az oltás.
Kanada bajban?
Túlterhelés veszélyezteti a kanadai egészségügyi rendszert, mert elképzelhető, hogy az év végére akár megnégyszereződik a koronavírusos betegek száma az országban - figyelmeztetett pénteken Justin Trudeau miniszterelnök. A legnagyobb város, Toronto ismét kijárási korlátozásokat vezet be az újonnan regisztrált esetek nagy száma miatt, és hasonló intézkedéseket hozott már több tartomány. Trudeau arra kérte a kanadaiakat, hogy csak a szükséges esetekben mozduljanak ki otthonukból. Kijelentette: már nyilvánvaló, hogy a karácsonyt nem lehet majd úgy megünnepelni, mint általában. Mindazonáltal elutasította, hogy a kormány az egész országra kiterjedő korlátozásokat vezessen be. Theresa Tam országos tiszti főorvos nem sokkal korábban azt mondta: év végére akár 60 ezer is lehet majd a napi új fertőzések száma, ha az emberek nem tartják be a járványügyi korlátozásokat, de ha betartják, akkor is 20 ezer fölé fog nőni, miközben most még ötezer alatt van ez a szám. Doug Ford ontariói kormányfő bejelentette, hogy Torontóban és a közeli Peel régióban hétfőtől 28 napra kijárási korlátozások lépnek életbe. A kereskedelmi és a szolgáltató egységek továbbra is működhetnek, de csak oly módon, hogy a vásárlók, vendégek minimálisan találkozzanak a kiszolgáló személyzet tagjaival. (MTI)
Svájc: lista
Az intenzív osztályokon dolgozó svájci orvosok társasága (SGI) arra kéri a koronavírusnak leginkább kitett embereket, hogy írják össze az ápolásukkal kapcsolatos elvárásaikat arra az esetre, ha menthetetlenül megbetegednének, mert ezáltal enyhíteni tudnák a nyomást, amely a kórházak intenzív osztályaira nehezedik most, a járvány idején. Egy civilszervezet azonban, amely az időseket segíti, tiltakozik a felhívás ellen. A Pro Senectute Schweiz nevű szervezet szerint az orvostársaság kérése átgondolatlan és tapintatlan, tagjai viszont azt mondják: az ilyen "végrendeletek" nagyon sokat segíthetnek, amikor fájdalmas, de gyors, mégis etikus döntéseket kell hozniuk sok válságos állapotban lévő beteg ápolása közben. Arra kérik a 60 év felettieket, a krónikus alapbetegségekkel küzdőket, hogy készüljenek fel a legrosszabb eshetőségre is, amikor ezeknek a kívánságoknak az elmondására már nem lesz lehetőség, és írják le egy papírra: milyen kezelési módokat engednek, vagy éppen nem engednek meg esetükben. A Pro Senectute Schweiz szerint az ilyen kérés normális időszakokban ésszerű, most, a járvány idején azonban azt a benyomást kelti, hogy az orvosok sürgetik a legnagyobb veszélyben lévőket olyan döntések meghozatalára, amelyekhez alapos megfontolás kell. Thierry Fumeaux, az SGI elnöke erre reagálva közölte: a szervezet senkire nem akar nyomást gyakorolni, és főleg nem az ágyfelszabadítás céljával tették közzé felhívásukat, hanem csak azt szeretnék, ha az emberek előre gondolkodnának. "Nem áldozatvállalásra kérik őket, hanem arra, hogy vállalják a felelősséget, amely az egyén autonómiájával jár együtt." (MTI)
Peking mégsem mond le a gyorskorcsaolya-vb megrendezéséről
Pár nappal a szomorú hír után nagy fordulat állt be.
Kiderült, meddig fertőz egy koronavírusos beteg
És az is, a betegsége melyik fázisában a leginkább.
Koronavírus - Csehország már tényleg "lefelé jön a hegyről"
A 15 ezres napi új fertőzöttszám egyelőre a múlté, 3000 alatt vannak a csehek. Már az aktív betegek is 100 ezer alatti számban vannak.
Lapértesülés: nem lesz januárban Australian Open
Az évnyitó Grand Slamet a tavasz végére tolhatják, ha egyáltalán meg tudják rendezni. A Herald Sun ausztrál lap írja.
A vírus vírusai – trójai falovakkal mennek neki a kórházaknak
Emotet, Trickbot és Hiddad – ez a három leginkább terjedő kártevő ma a világ számítógépein. Ráadásul az eredeti célpontok után rászálltak a kórházakra és egészségügyi szolgáltatókra is, a lehető legrosszabbkor.
Lélegeztetőgépen tartják Balázs Fecót
Feleségét beengedték hozzá a kórházba, vele beszélt egy barát.
Lengyelország "majdnem normális" karácsonyra készül
Enyhíthetnek a kiskereskedelmi korlátozásokon, de csak az ünnepek előtt. A családok is ünnepelhetnek - szűk körben.
Vészes számok keleti szomszédunk friss jelentésében
A szerdai, a csütörtöki és a pénteki járványcsúcs is a múlté - a szombati miatt.
Szakember: ne egy monstre nassolásról szóljon a nap a karanténban
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) felmérése szerint, bár a tavaszi karantén idején nőtt a zöldség- és a gyümölcsfogyasztás, a gyerekek 40 százaléka felszedett egy–két kilogramm súlyfelesleget. Ezért a második hullám idején is fokozottabban oda kell figyelni arra, hogy megkülönböztessük az érzelmi evést és a valódi szükségletet.
Szlávik János: az első hullám miatt bátorodtak fel a vírustagadók
Az idő előrehaladtával talán csökken a szkeptikusok száma - bizakodik az infektológus orvos.
Kormányszóvivő: nyulat nem lehet este sétáltatni, csak kutyát
A munkahelyről későn hazaérők számára jó hírrel jelentkezett a Kormányinfó Plusz alkalmával.
Bezártak a fitnesztermek – praktikák otthoni edzésre
Némi kreativitással a lakásban és a parkokban is lehet helyettesíteni az edzőtermi edzést.
Szijjártó Péter újabb fontos szállítmány érkezését jelentette be
Egymillió darab tabletta jött Japánból, koronavírusos betegeket tudnak vele hatékonyan kezelni.
Szakértő: évekbe telhet behozni a távoktatás miatti lemaradást
Egy friss kutatás szerint a tavaszi távoktatás komolyan visszavetette a holland diákok iskolai teljesítményét. Csapó Benő neveléstudományi kutató Magyarországon is hasonlóra számít.
Koronavírus - Egy hét alatt négyszer is rosszabb számot közölt Oroszország
Hétfőn, csütörtökön, pénteken és szombaton is magasabb volt az új esetszám minden korábbinál.
Szerbia találkozási korlátot vezetett be, Szlovénia teljesen leáll
Horvátországban sem lehetnek már többen egy helyen egyszerre, mint 25 fő.
Figyelem, minden autóst érintő változás a parkolással kapcsolatban
Orbán Viktor miniszterelnök szombat este újabb rendeletet írt alá.
Sürgősen új vakcina kell egy másik világbetegség ellen is
A 22-es csapdájához hasonlatos a jelenlegi helyzet: épp az egyik típusú vakcina szabadított el egy mutáns vírusváltozatot, amely ellen csak ez a vakcina véd, viszont beadása esetén egyre jobban terjed majd a betegség, amíg egy vadonatúj oltás nem kap engedélyt.
Mentőövet kapnak a családi gazdaságok
Ennek a formája egy 2021-től élő adókedvezmény.
Betartják, amit kell, csúcsra járatják a budapesti tömegközlekedést - a kormányhivatal szerint nem
Csak most tömeg nincs hozzá, ami persze a járványterjedés fékezése miatt fontos. Ebből is vita van.
Álmunkban sincs nyugtunk a koronavírustól
A koronavírus-járvány miatti bizonytalanság, az életritmus megváltozása az alvásra is rányomja a bélyegét: később fekszünk és kelünk, de rosszabbul alszunk. Az alkohol és a kávé túlzott fogyasztása ráadásul az immunrendszert is legyengíti - figyelmeztet a Magyar Alvás Szövetség.
Portugál módi
Portugáliában szigorítják az óvintézkedéseket a nemzeti ünnepek közeledtével - jelentette be António Costa portugál miniszterelnök szombaton. A dél-európai országban lakhely-elhagyási tilalmat vezetnek be november 27. éjjel 11 órától december 2. hajnali öt óráig, illetve december 4. és december 9. között. December 1. és 8. nemzeti ünnep Portugáliában. Az ünnepeket megelőző hétfőn zárva tartanak az iskolák, és korábban bezárnak az üzletek. A munkaadókat arra kérik, hogy adják ki szabadnapnak ezeket a napokat, hogy minimálisra csökkentsék a mozgást. A kormányfő sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy továbbra is nagyon magas a fertőzöttek száma. Costa leszögezte: nem elég megállítani a növekedést, meg kell fordítani a tendenciát. A miniszterelnök megjegyezte: a továbbiakban kötelező lesz maszkot viselni a munkahelyeken. A maszk eddig csak a nyilvános helyeken, illetve a kereskedelmi célú zárt helyiségekben volt elengedhetetlen. Emellett további két hétig érvényben marad az éjszakai és a hétvégi kijárási tilalom a 174 legfertőzöttebb településen. Portugáliában szombaton 62 halálesetet és 6472 fertőzöttet jelentettek, többségüket az ország északi részéből. A körülbelül 10 millió lakosú országban eddig 255 970 fertőzöttje és 3824 halálos áldozata van a koronavírusnak. A napi új esetek száma szeptember vége óta folyamatosan emelkedik. (MTI)