A járvány alatt a fizetési kedvezmények közel 80 milliárd forintnyi adót hagytak a családoknál, a lakosságnál és a vállalkozásoknál - emelte ki az államtitkár. Március 11-e óta négyből három méltányossági kérelmet helyben hagyott az adóhivatal - szögezte le Izer Norbert, megjegyezve, hogy ebben a statisztikában az összes fizetéskönnyítési kérelem szerepel, még azok is, amelyekben egyáltalán nem hivatkoznak az adózók a koronavírus nehézségeire. A július 17-ig benyújtható, koronavírusra specializált kérelemnél az elbírálási arány még ennél is kedvezőbb - hangsúlyozta. Az eddig elbírált ilyen típusú kérelmek 82 százalékában született pozitív, az adózó kérését helybenhagyó döntés.
A rendkívül kedvező, az Európai Unióban is egyedülálló fizetéskönnyítési lehetőséget érdemes kihasználnia minden koronavírus-járvány miatt bajba jutottnak, aki adófizetési nehézséggel küzd - mondta Izer Norbert. A július 17-ig benyújtható, koronavírusra specializált méltányosság szabályai egyszerűek, ráadásul
ingyenes minden adózónak,
így például még a cégeknek is illetékmentes a kérelem - magyarázta az államtitkár. A 12 havi részletfizetés vagy a hat havi fizetési halasztás mindegyik adófajtára kérhető, pótlékmentes és ötmillió forintos tartozásig vehető igénybe. Csak azt kell eldönteni, hogy a két kedvezményfajta közül melyiket szeretné igénybevenni az adózó.
Nemcsak abban rendkívüli a július 17-ig benyújtható, koronavírusra specializált kérelem, hogy a munkavállalótól levont járulékra és szja-ra is járhat a kedvezmény, hanem abban is, hogy a vállalkozásoknak lehetővé teszi az akár ötmillió forintos összegű adócsökkentést is.
A cég által választott adónemben, az adótartozása 20 százalékáig, de maximum ötmillió forinttal mérsékelheti az adóhivatal az egyébként fizetendő adót
- részletezte az államtitkár.
A koronavírusra specializált méltányossági kérelmek az ingyenesség és az egyszerűség mellett azért is válhattak rövid idő alatt rendkívül népszerűvé, mert egyre erősebb a magyar lakosság adótudatossága - jelentette ki Izer Norbert. A gyors elterjedéshez kellett az, hogy az adózók felismerjék a kedvező lehetőség kínálta előnyöket. Így többek között azt, hogy a fizetési kedvezmény igénybevételéhez elegendő az, hogy a fizetési nehézség a veszélyhelyzetre vezethető vissza, illetve azt, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal partnerként kezeli, és segíti a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került adózókat - összegezte az államtitkár.